piątek, 8 lutego 2019

ORGANIZACJA CZASU

 Nowy Rok Chiński to idealny moment na wznowienie pierwszych noworocznych postanowień. Jest już rok ziemnej świni według chińskiego kalendarza i sam w tym roku zamierzam wreszcie podjąć się tego, co zapowiadam od dawna: blog wreszcie stanie się blogiem wszechstronnym, a posty będą coraz to bardziej różnorodne.

 Czym jest czas?
Czas jest czymś, co dotyczy nas wszystkich, Jest teraz idealna pora na przemyślenie tej ważnej kwestii. Ciężko jest je zdefiniować, za to łatwo jest poczucie czasu stracić. Myślę, że każdy się zatracał w letnich, jednolitych dniach i nie wiedział jaki jest dany dzień. Czy to nie jest cudowne uczucie?
Mamy zegarki i telefony od przypominania nam aż zbyt dokładnej godziny, ale mowa tutaj o bardziej generalnym pojęciu czasu: dniach, tygodniach, miesiącach, latach i chwilach.

Produktywność
Czas zadziwiająco często jest wiązany z produktywnością. Przez to, że przywiązujemy bardzo dużą uwagę do tego, co i ile zrobiliśmy, przywiązujemy do produktywności bardzo dużą uwagę. Czy nie aby za dużą...? Koniec końcem dlaczego dajemy się popędzać wskazówkom zegara?

Kwestia priorytetu
Pierwszym krokiem do organizacji czasu jest zhierarchizowanie swoich priorytetów. Skupienie się na tym, co jest rzeczywiście ważne - co nam sprawia radość, przyjemność i sprawia, że budząc się rano uśmiechamy się z myślą o nadchodzącym dniu. Z drugiej strony można szukać spokoju i ciszy. Każdy ma inne potrzeby, lecz ważne jest je rozpoznać i znać. Może być to zdrowie, aktywność fizyczna, praca dla jednych, muzyka dla innych... Wtedy celem jest pielęgnowanie tej właśnie pasji.

Każdy z nas ma swój własny czas i jest jego jedynym właścicielem. Wszystko jest zatem inwestycją. jak wiemy, są te dobre jak i te złe.

Podział czasu
Czas nie jest z gumy, jak to ktoś trafnie zauważył. Wehikuł czasu jeszcze nie został wymyślony,  więc trzeba wziąć się w garść i trochę pogłówkować nad tym, ile czasu na co poświęcić. Praca, relacje, rozrywka, rozwój osobisty, sport? Jeśli trzy razy w tygodniu chodzisz na zajęcia sportowe nie sprawiające większej satysfakcji, a w które za każdym razem inwestujesz dwie godziny czasu, może warto by było się zastanowić nad zmianą zainteresowań lub po prostu zmniejszenie tego czasu. 
Czyli jednym z kroków jest wyeliminowanie czynników "pożerających" czas (inny przykład to nadmierne użycie mediów społecznościowych). 
Wbrew pozorem świetnym sposobem na organizację czasu jest podjęcie się dodatkowych zainteresowań - wtedy w pewnym stopniu sami się zmuszamy do zorganizowania tych chwil.

Obserwacja
Zdarza się, że dni bywają monotonne i spędzam głównie czas na robieniu męczących i nieprzyjemnych rzeczy. Dobrze jest ten moment wyhaczyć i zmienić. Rzecz jasna nie można cały czas tylko bawić się i lenić. Liczy się zachowanie umiaru we wszystkim. Dobrym sposobem są dodatkowe zajęcia, lekcje, itp. Trzeba wciąż mieć w głowie, że wszystko jest kwestią wyboru.

Podsumowując, trzeba po prostu działać.

Szczęśliwego Nowego Roku!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LOSOWY POST: