Szklarnia i tunel foliowy – zabezpieczenie przed zimą i inne ważne późnojesienne zabiegi

0
8
5/5 - (1 vote)

Spis Treści:

Przygotowanie szklarni i tunelu foliowego na zimę

Sprawdzenie konstrukcji

Przygotowanie szklarni i tunelu foliowego na zimę rozpoczyna się od dokładnej kontroli stanu technicznego obu struktur. Regularne przeglądy konstrukcji pozwalają na wczesne wykrycie wszelkich uszkodzeń, które mogą się pogłębić w wyniku działania niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Kroki do przeprowadzenia kontroli:

 1. Przegląd szkieletu: Sprawdzenie, czy stalowe lub aluminiowe elementy konstrukcyjne nie są zardzewiałe lub uszkodzone.
 2. Kontrola łączeń: Upewnienie się, że wszystkie śruby, nakrętki i inne elementy mocujące są dobrze dokręcone i nie wykazują oznak korozji.
 3. Stan powłok ochronnych: W przypadku konstrukcji drewnianych, sprawdzenie stanu powłok ochronnych, takich jak lakier lub farba, i ewentualne ich odnowienie.

Naprawa uszkodzeń

Po przeprowadzeniu szczegółowej inspekcji, konieczne jest natychmiastowe naprawienie wszelkich wykrytych usterek. Nawet niewielkie uszkodzenia mogą prowadzić do poważniejszych problemów w czasie zimy, gdy konstrukcja narażona jest na silne wiatry, opady śniegu oraz niskie temperatury.

Kroki naprawcze:

 1. Wymiana zniszczonych elementów: Usunięcie i zastąpienie uszkodzonych części konstrukcyjnych, takich jak rurki stalowe, profile aluminiowe czy drewniane belki.
 2. Zabezpieczenie antykorozyjne: W przypadku elementów metalowych, zastosowanie odpowiednich preparatów antykorozyjnych po przeprowadzeniu napraw.
 3. Wzmocnienie konstrukcji: Dodanie dodatkowych podpór lub wzmocnień w miejscach, gdzie struktura wydaje się być osłabiona.

Dodatkowe środki ostrożności

Aby skutecznie zabezpieczyć szklarnię i tunel foliowy przed zimą, warto również rozważyć zastosowanie dodatkowych środków ostrożności, takich jak:

 • Instalacja dodatkowych wsporników: Zwiększenie stabilności konstrukcji poprzez dodanie dodatkowych wsporników, szczególnie w miejscach narażonych na większe obciążenia śniegiem.
 • Zastosowanie folii ochronnej: Nałożenie dodatkowej warstwy folii ochronnej, która może pomóc w utrzymaniu temperatury wewnątrz tunelu oraz ochronić główną strukturę przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Pamiętajmy, że dokładne przygotowanie szklarni i tunelu foliowego na zimę pozwala nie tylko na uniknięcie kosztownych napraw w przyszłości, ale również na zapewnienie optymalnych warunków do uprawy roślin nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Regularna konserwacja i dbałość o stan techniczny tych konstrukcji to klucz do ich długowieczności i efektywności.

Czyszczenie i dezynfekcja

Usuwanie resztek roślinnych

Przed przystąpieniem do czyszczenia i dezynfekcji szklarni oraz tunelu foliowego, należy dokładnie usunąć wszystkie resztki roślinne pochodzące z poprzedniego sezonu. Pozostałości te mogą stanowić źródło chorób i szkodników, które mogłyby zaszkodzić przyszłym uprawom.

Kroki usuwania resztek roślinnych:

 1. Zbieranie resztek: Ręczne zbieranie i usuwanie martwych liści, łodyg oraz korzeni.
 2. Kompostowanie: Odpowiednie zagospodarowanie zebranych resztek, na przykład poprzez kompostowanie, jeśli nie są one zainfekowane.
 3. Utylizacja chorych roślin: Spalenie lub odpowiednia utylizacja resztek roślinnych z oznakami chorób, aby zapobiec ich rozprzestrzenianiu.

Mycie powierzchni

Po usunięciu resztek roślinnych, przystępujemy do mycia powierzchni szklarni i tunelu foliowego. Czystość jest kluczowa dla utrzymania zdrowych warunków do uprawy roślin, zwłaszcza w zimie, kiedy rośliny są bardziej narażone na choroby.

Kroki mycia powierzchni:

 1. Przygotowanie roztworu czyszczącego: Przygotowanie mieszanki wody z odpowiednimi środkami czyszczącymi, które są bezpieczne dla roślin i środowiska.
 2. Mycie szyb i folii: Dokładne umycie szyb szklarni oraz folii tunelu z obu stron, aby usunąć brud, kurz oraz osady.
 3. Spłukiwanie: Dokładne spłukanie powierzchni czystą wodą, aby usunąć resztki środków czyszczących.

Dezynfekcja

Dezynfekcja jest kluczowym krokiem, który pozwala na eliminację szkodliwych patogenów, takich jak bakterie, grzyby oraz wirusy, które mogą przetrwać na powierzchniach szklarni i tunelu foliowego.

Kroki dezynfekcji:

 1. Wybór środka dezynfekującego: Wybór odpowiedniego środka dezynfekującego, który jest skuteczny przeciwko szerokiemu spektrum patogenów i bezpieczny dla konstrukcji.
 2. Aplikacja środka: Równomierne naniesienie środka dezynfekującego na wszystkie powierzchnie wewnętrzne szklarni i tunelu foliowego, włączając w to podłogi, ściany, sufity oraz stoły uprawowe.
 3. Czas działania: Pozostawienie środka na powierzchniach przez zalecany czas działania, aby zapewnić pełną skuteczność dezynfekcji.
 4. Spłukiwanie: Po upływie zalecanego czasu, dokładne spłukanie powierzchni czystą wodą, aby usunąć resztki środka dezynfekującego.

Przegląd sprzętu i narzędzi

W trakcie czyszczenia i dezynfekcji warto również przejrzeć wszystkie narzędzia oraz sprzęt ogrodniczy używany w szklarni i tunelu foliowym.

Kroki przeglądu sprzętu:

 1. Czyszczenie narzędzi: Dokładne umycie wszystkich narzędzi ogrodniczych, aby usunąć resztki gleby i roślin.
 2. Dezynfekcja narzędzi: Zastosowanie środka dezynfekującego do narzędzi, aby zapobiec przenoszeniu patogenów na nowe rośliny.
 3. Konserwacja sprzętu: Sprawdzenie stanu technicznego narzędzi i sprzętu, ewentualne ostrzenie, smarowanie oraz naprawa.

Regularne czyszczenie i dezynfekcja szklarni oraz tunelu foliowego są kluczowymi działaniami zapobiegawczymi, które pomagają utrzymać zdrowe środowisko uprawowe. Dzięki tym zabiegom, możliwe jest minimalizowanie ryzyka wystąpienia chorób i szkodników, co przekłada się na lepsze plony i zdrowie roślin.

Poprawa izolacji termicznej

Dodatkowe warstwy folii

Jednym z najważniejszych kroków w przygotowaniu szklarni i tunelu foliowego na zimę jest poprawa ich izolacji termicznej. Efektywna izolacja pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę wewnątrz konstrukcji, co jest kluczowe dla zdrowia i wzrostu roślin w chłodniejszych miesiącach.

Kroki montażu dodatkowych warstw folii:

 1. Wybór odpowiedniej folii: Wybór folii o odpowiednich właściwościach izolacyjnych, odpornej na działanie niskich temperatur oraz promieniowanie UV.
 2. Przygotowanie powierzchni: Dokładne oczyszczenie powierzchni szklarni i tunelu foliowego, aby zapewnić dobre przyleganie nowej warstwy folii.
 3. Montaż folii: Nałożenie nowej warstwy folii na istniejącą strukturę. Może to być folia bąbelkowa, która zapewnia dodatkową warstwę powietrza, zwiększając izolacyjność.
 4. Zabezpieczenie brzegów: Dokładne zamocowanie krawędzi folii, aby zapobiec jej podnoszeniu się na wietrze i zapewnić szczelność.

Uszczelnianie

Skuteczna izolacja termiczna wymaga również starannego uszczelnienia wszystkich szpar i szczelin w konstrukcji szklarni i tunelu foliowego. Nawet niewielkie nieszczelności mogą prowadzić do utraty ciepła, co może negatywnie wpłynąć na warunki uprawowe.

Kroki uszczelniania:

 1. Identyfikacja nieszczelności: Dokładne zbadanie konstrukcji w poszukiwaniu wszelkich nieszczelności, które mogą być źródłem strat ciepła.
 2. Wybór materiału uszczelniającego: Wybór odpowiednich materiałów do uszczelnienia, takich jak taśmy uszczelniające, pianki czy silikon.
 3. Aplikacja materiału uszczelniającego: Nałożenie materiału uszczelniającego na wszystkie wykryte nieszczelności, zwracając szczególną uwagę na miejsca, gdzie różne elementy konstrukcji się stykają.
 4. Kontrola skuteczności uszczelnienia: Po zakończeniu prac, sprawdzenie, czy zastosowane uszczelnienia są skuteczne i czy nie ma już miejsc, przez które może uchodzić ciepło.

Inne metody poprawy izolacji

Oprócz dodatkowych warstw folii i uszczelniania, istnieją inne metody, które mogą znacząco poprawić izolację termiczną szklarni i tunelu foliowego.

Dodatkowe metody:

 1. Kurtyny termiczne: Montaż wewnętrznych kurtyn termicznych, które mogą być rozwijane w nocy, aby dodatkowo chronić rośliny przed niskimi temperaturami.
 2. Podgrzewane maty: Użycie podgrzewanych mat na podłodze szklarni lub tunelu foliowego, które pomagają utrzymać odpowiednią temperaturę gleby.
 3. Barierki przeciwwiatrowe: Instalacja barier przeciwwiatrowych wokół szklarni i tunelu foliowego, aby zmniejszyć bezpośredni wpływ wiatru na konstrukcję.

Monitorowanie temperatury

Aby upewnić się, że wprowadzone zmiany są skuteczne, ważne jest regularne monitorowanie temperatury wewnątrz szklarni i tunelu foliowego.

Kroki monitorowania temperatury:

 1. Instalacja termometrów: Umieszczenie termometrów w różnych miejscach wewnątrz konstrukcji, aby uzyskać dokładny obraz rozkładu temperatury.
 2. Rejestracja danych: Regularne zapisywanie odczytów temperatury, aby móc śledzić zmiany i reagować na ewentualne problemy.
 3. Regulacja systemów grzewczych: Na podstawie zebranych danych, dostosowanie pracy systemów grzewczych, aby utrzymać optymalną temperaturę.

Poprawa izolacji termicznej szklarni i tunelu foliowego jest kluczowym elementem przygotowań do zimy. Dzięki odpowiednim działaniom można zapewnić roślinom najlepsze warunki do przetrwania chłodniejszych miesięcy i uzyskania zdrowych plonów na wiosnę.

Zabezpieczenie systemów nawadniających

Opróżnianie instalacji

Jednym z kluczowych zadań przed nadejściem zimy jest opróżnienie systemów nawadniających z wody. Niska temperatura może spowodować zamarzanie wody w rurach, co może prowadzić do ich pękania i uszkodzenia całego systemu.

Kroki opróżniania instalacji:

 1. Wyłączenie głównego źródła wody: Zamknięcie głównego zaworu doprowadzającego wodę do systemu nawadniającego.
 2. Otwarcie zaworów spustowych: Otwarcie wszystkich zaworów spustowych w systemie, aby umożliwić swobodny przepływ wody na zewnątrz.
 3. Usunięcie resztek wody: Wykorzystanie sprężonego powietrza lub pompki ręcznej do usunięcia pozostałej wody z rur i zraszaczy.
 4. Demontaż elementów nawadniających: Jeśli to możliwe, demontaż i przechowywanie w bezpiecznym miejscu elementów takich jak zraszacze czy węże nawadniające, aby zapobiec ich uszkodzeniu przez mrozy.

Konserwacja sprzętu

Po opróżnieniu systemu nawadniającego, warto przeprowadzić konserwację sprzętu, aby był on w pełni sprawny na kolejny sezon.

Kroki konserwacji sprzętu:

 1. Czyszczenie elementów: Dokładne umycie wszystkich elementów systemu nawadniającego, aby usunąć osady i zanieczyszczenia.
 2. Kontrola stanu technicznego: Sprawdzenie stanu technicznego wszystkich części systemu, takich jak rury, złączki, zawory i zraszacze.
 3. Naprawa i wymiana uszkodzonych części: Naprawa lub wymiana uszkodzonych elementów, aby zapobiec awariom w przyszłości.
 4. Przechowywanie sprzętu: Przechowywanie sprzętu nawadniającego w suchym i chłodnym miejscu, aby zapobiec jego zniszczeniu podczas zimy.

Zabezpieczenie zbiorników wodnych

Jeśli w szklarni lub tunelu foliowym są wykorzystywane zbiorniki na wodę, również one wymagają odpowiedniego zabezpieczenia na zimę.

Kroki zabezpieczania zbiorników:

 1. Opróżnianie zbiorników: Opróżnienie zbiorników z wody, aby zapobiec ich zamarzaniu i uszkodzeniu.
 2. Czyszczenie zbiorników: Dokładne umycie wnętrza zbiorników, aby usunąć osady i zanieczyszczenia.
 3. Zabezpieczenie przed mrozem: Jeśli opróżnienie zbiorników nie jest możliwe, można zastosować specjalne podgrzewacze do wody lub izolacyjne pokrywy, które zapobiegną zamarzaniu wody wewnątrz.

Przegląd systemów automatyki

Systemy nawadniające często są zautomatyzowane, co ułatwia ich użytkowanie, ale wymaga także odpowiedniej konserwacji przed zimą.

Kroki przeglądu systemów automatyki:

 1. Sprawdzenie sterowników: Kontrola stanu technicznego sterowników i programatorów używanych do automatyzacji nawadniania.
 2. Aktualizacja oprogramowania: Jeśli system automatyki nawadniającej korzysta z oprogramowania, warto sprawdzić, czy nie ma dostępnych aktualizacji, które mogą poprawić jego działanie.
 3. Konserwacja czujników: Czyszczenie i kontrola stanu czujników wilgotności i innych elementów systemu automatycznego, które mogą wpływać na jego działanie.

Planowanie na przyszły sezon

Zabezpieczenie systemów nawadniających przed zimą to także okazja do planowania i ewentualnych zmian na kolejny sezon.

Kroki planowania:

 1. Analiza efektywności systemu: Ocena, jak skutecznie system nawadniający działał w mijającym sezonie, i identyfikacja obszarów wymagających poprawy.
 2. Modernizacja systemu: Rozważenie modernizacji lub rozbudowy systemu nawadniającego, aby zwiększyć jego efektywność i niezawodność.
 3. Zakup nowego sprzętu: Jeśli w trakcie sezonu ujawniły się potrzeby na nowe elementy systemu nawadniającego, warto zaplanować ich zakup przed rozpoczęciem kolejnego sezonu.

Zabezpieczenie systemów nawadniających przed zimą jest kluczowym krokiem w przygotowaniu szklarni i tunelu foliowego do zimowych warunków. Dzięki odpowiedniej konserwacji i zabezpieczeniu sprzętu można uniknąć kosztownych napraw i awarii, co pozwoli na bezproblemowe rozpoczęcie upraw w nowym sezonie.

Ogrzewanie szklarni i tunelu foliowego

Wybór systemu grzewczego

Ogrzewanie szklarni i tunelu foliowego jest niezbędne w chłodniejszych miesiącach, aby zapewnić roślinom odpowiednie warunki do wzrostu. Wybór odpowiedniego systemu grzewczego zależy od wielu czynników, takich jak wielkość konstrukcji, dostępność paliwa i budżet.

Popularne systemy grzewcze:

 1. Grzejniki elektryczne: Łatwe w instalacji i obsłudze, idealne do mniejszych szklarni. Mogą być sterowane automatycznie za pomocą termostatów.
 2. Grzejniki gazowe: Skuteczne w większych konstrukcjach, wykorzystują gaz propan lub naturalny. Wymagają odpowiedniego wentylowania.
 3. Piece na biomasę: Ekologiczna opcja wykorzystująca materiały organiczne, takie jak drewno, pellet czy resztki roślinne.
 4. Maty grzewcze: Umieszczane na podłodze, pomagają utrzymać odpowiednią temperaturę gleby. Idealne do strefowego ogrzewania.

Instalacja i testowanie

Po wyborze odpowiedniego systemu grzewczego, kluczowe jest jego prawidłowe zainstalowanie oraz przetestowanie przed nadejściem zimy.

Kroki instalacji i testowania:

 1. Planowanie rozmieszczenia: Zaplanowanie rozmieszczenia grzejników lub pieców, aby ciepło było równomiernie rozprowadzone po całej szklarni lub tunelu foliowym.
 2. Bezpieczeństwo instalacji: Upewnienie się, że instalacja jest zgodna z przepisami bezpieczeństwa, zwłaszcza w przypadku systemów gazowych.
 3. Testowanie systemu: Przeprowadzenie testów działania systemu grzewczego, aby upewnić się, że osiąga on wymagane parametry cieplne.
 4. Kalibracja termostatów: Ustawienie i kalibracja termostatów, aby automatycznie utrzymywały pożądaną temperaturę wewnątrz konstrukcji.

Koszty ogrzewania i efektywność energetyczna

Ogrzewanie szklarni i tunelu foliowego może generować znaczące koszty, dlatego warto zwrócić uwagę na efektywność energetyczną systemu grzewczego.

Kroki minimalizacji kosztów:

 1. Izolacja: Dobrze zaizolowane ściany i dachy pomagają zminimalizować straty ciepła, co przekłada się na mniejsze zużycie energii.
 2. Wykorzystanie energii odnawialnej: Zainstalowanie paneli słonecznych lub systemów geotermalnych może pomóc w obniżeniu kosztów ogrzewania.
 3. Automatyzacja: Systemy automatycznego sterowania ogrzewaniem, które dostosowują pracę grzejników do aktualnych warunków atmosferycznych i wewnętrznych, mogą znacząco poprawić efektywność energetyczną.

Zarządzanie temperaturą

Utrzymanie odpowiedniej temperatury w szklarni i tunelu foliowym wymaga ciągłego monitorowania i dostosowywania systemu grzewczego do zmieniających się warunków.

Kroki zarządzania temperaturą:

 1. Instalacja czujników: Umieszczenie czujników temperatury w różnych miejscach konstrukcji, aby uzyskać dokładny obraz rozkładu ciepła.
 2. Rejestracja danych: Regularne zapisywanie odczytów temperatury, co pozwala na śledzenie jej zmian i szybką reakcję na ewentualne odchylenia.
 3. Regulacja ogrzewania: Dostosowywanie pracy systemu grzewczego w oparciu o zebrane dane, aby zapewnić optymalne warunki dla roślin.

Wentylacja i zapobieganie kondensacji

Ogrzewanie szklarni i tunelu foliowego wiąże się również z koniecznością odpowiedniej wentylacji, aby zapobiec nadmiernej kondensacji pary wodnej, która może prowadzić do rozwoju chorób grzybowych.

Kroki zapewnienia wentylacji:

 1. Instalacja wentylatorów: Montaż wentylatorów zapewniających cyrkulację powietrza wewnątrz konstrukcji.
 2. Kontrola wilgotności: Monitorowanie poziomu wilgotności i stosowanie osuszaczy powietrza w razie potrzeby.
 3. Otwieranie otworów wentylacyjnych: Regularne otwieranie okien i otworów wentylacyjnych, zwłaszcza w cieplejsze dni, aby zapewnić świeży przepływ powietrza.

Alternatywne metody ogrzewania

Oprócz tradycyjnych systemów grzewczych, istnieją także alternatywne metody ogrzewania szklarni i tunelu foliowego, które mogą być równie skuteczne.

Alternatywne metody:

 1. Kompostowanie wewnętrzne: Wykorzystanie procesów kompostowania, które generują ciepło, do ogrzewania niewielkich przestrzeni.
 2. Ogrzewanie słoneczne: Wykorzystanie kolektorów słonecznych do pasywnego ogrzewania szklarni, co jest szczególnie skuteczne w słoneczne dni.
 3. Podgrzewane ławki: Użycie podgrzewanych ławek lub stołów, które bezpośrednio ogrzewają rośliny od spodu, co może być bardziej efektywne niż ogrzewanie całej przestrzeni.

Zastosowanie odpowiedniego systemu ogrzewania oraz regularne monitorowanie i dostosowywanie warunków cieplnych pozwala na stworzenie optymalnego środowiska dla roślin w szklarni i tunelu foliowym, nawet w najchłodniejszych miesiącach. Dzięki temu można kontynuować uprawy przez cały rok, zapewniając zdrowy rozwój roślin i obfite plony.

Zarządzanie wilgotnością

Wentylacja

Wentylacja jest kluczowym elementem zarządzania wilgotnością w szklarni i tunelu foliowym. Brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza może prowadzić do nadmiernej kondensacji, co sprzyja rozwojowi chorób grzybowych i pleśni.

Kroki zapewnienia wentylacji:

 1. Naturalna wentylacja: Otwarcie okien, drzwi oraz otworów wentylacyjnych w ciepłe dni, aby umożliwić swobodny przepływ powietrza.
 2. Wentylacja mechaniczna: Instalacja wentylatorów, które wymuszają cyrkulację powietrza, szczególnie w większych konstrukcjach. Wentylatory dachowe i ścienne mogą pomóc w równomiernym rozprowadzeniu powietrza.
 3. Automatyzacja: Systemy automatyczne, które otwierają i zamykają otwory wentylacyjne na podstawie odczytów czujników wilgotności i temperatury, mogą znacznie poprawić kontrolę klimatu wewnątrz szklarni.

Ogrzewanie i nawadnianie

Odpowiednie zarządzanie ogrzewaniem i nawadnianiem również wpływa na poziom wilgotności w szklarni i tunelu foliowym.

Kroki zarządzania wilgotnością przy ogrzewaniu:

 1. Regulacja temperatury: Utrzymywanie stałej, optymalnej temperatury, która zapobiega nadmiernej kondensacji pary wodnej. Zbyt duże wahania temperatur mogą prowadzić do nagromadzenia wilgoci.
 2. Ogrzewanie powierzchniowe: Wykorzystanie mat grzewczych lub podgrzewanych stołów, które ogrzewają powierzchnię gleby i roślin, pomagając w odparowaniu nadmiaru wilgoci.

Kroki zarządzania wilgotnością przy nawadnianiu:

 1. Kontrola nawadniania: Stosowanie systemów kroplowych lub mikrozraszaczy, które dostarczają wodę bezpośrednio do korzeni roślin, minimalizując parowanie.
 2. Nawadnianie w odpowiednich godzinach: Nawadnianie roślin w godzinach porannych, aby wilgoć miała czas na odparowanie przed nocą, kiedy temperatura spada.

Wykorzystanie materiałów pochłaniających wilgoć

Materiały pochłaniające wilgoć mogą być używane do regulowania poziomu wilgotności w szklarni i tunelu foliowym.

Materiały pochłaniające wilgoć:

 1. Silica gel: Małe woreczki z krzemionką mogą być umieszczane w szklarni, aby pochłaniać nadmiar wilgoci.
 2. Osuszacze powietrza: Urządzenia, które aktywnie usuwają wilgoć z powietrza, są szczególnie przydatne w bardzo wilgotnych warunkach.
 3. Pochłaniacze wilgoci: Specjalne produkty chemiczne, które pochłaniają wilgoć z powietrza, można umieścić w strategicznych miejscach.

Monitorowanie wilgotności

Regularne monitorowanie poziomu wilgotności pozwala na szybkie reagowanie na zmiany i utrzymanie optymalnych warunków dla roślin.

Kroki monitorowania wilgotności:

 1. Instalacja higrometrów: Umieszczenie higrometrów w różnych miejscach szklarni i tunelu foliowego, aby dokładnie mierzyć poziom wilgotności.
 2. Rejestrowanie odczytów: Regularne zapisywanie odczytów wilgotności i analizowanie ich, aby dostrzec ewentualne problemy.
 3. Automatyczne systemy monitorowania: Systemy, które automatycznie monitorują wilgotność i przesyłają dane do centralnego systemu sterowania, mogą znacznie ułatwić zarządzanie wilgotnością.

Zapobieganie kondensacji

Zapobieganie kondensacji jest kluczowe dla utrzymania zdrowych warunków uprawy roślin.

Kroki zapobiegania kondensacji:

 1. Izolacja: Dobrze zaizolowane ściany i dachy szklarni pomagają w utrzymaniu stałej temperatury i zapobiegają tworzeniu się kondensacji.
 2. Wentylacja: Regularne wietrzenie szklarni i tunelu foliowego pomaga w odprowadzeniu nadmiaru wilgoci.
 3. Użycie osłon przeciwsłonecznych: Zastosowanie osłon przeciwsłonecznych, które redukują nagrzewanie się szklarni w ciągu dnia, może również pomóc w zmniejszeniu kondensacji.

Zarządzanie wilgotnością gleby

Wilgotność gleby jest równie ważna jak wilgotność powietrza.

Kroki zarządzania wilgotnością gleby:

 1. Użycie czujników wilgotności gleby: Instalacja czujników wilgotności gleby, które informują o konieczności nawadniania lub przerwaniu nawadniania.
 2. Mulczowanie: Stosowanie mulczu, który pomaga w utrzymaniu stałego poziomu wilgotności gleby i zapobiega jej szybkiemu wysychaniu.
 3. Podlewanie kroplowe: Systemy podlewania kroplowego, które dostarczają wodę bezpośrednio do korzeni roślin, minimalizując straty wody i utrzymując optymalny poziom wilgotności.

Zarządzanie wilgotnością w szklarni i tunelu foliowym jest kluczowym elementem utrzymania zdrowych warunków uprawy. Odpowiednie metody wentylacji, ogrzewania i nawadniania, w połączeniu z regularnym monitorowaniem i zastosowaniem materiałów pochłaniających wilgoć, pozwalają na utrzymanie optymalnego poziomu wilgotności, co przekłada się na zdrowy rozwój roślin i wysokie plony.

Przygotowanie gleby

Nawożenie

Przed nadejściem zimy, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie gleby w szklarni i tunelu foliowym poprzez jej nawożenie. Dobrze nawożona gleba dostarcza roślinom niezbędnych składników odżywczych, co jest kluczowe dla ich zdrowego wzrostu i rozwoju.

Kroki nawożenia gleby:

 1. Analiza gleby: Przeprowadzenie analizy gleby, aby określić jej skład i zidentyfikować ewentualne braki składników odżywczych.
 2. Wybór nawozu: Na podstawie analizy gleby, wybór odpowiednich nawozów, takich jak nawozy organiczne (kompost, obornik) lub mineralne (azotowe, fosforowe, potasowe).
 3. Aplikacja nawozów: Równomierne rozprowadzenie nawozu na powierzchni gleby i wymieszanie go z glebą przy użyciu narzędzi ogrodniczych.
 4. Podlewanie: Po nawożeniu, dokładne podlanie gleby, aby nawóz mógł się dobrze rozpuścić i przyswoić przez rośliny.

Mulczowanie

Mulczowanie jest skuteczną metodą ochrony gleby przed niskimi temperaturami oraz poprawą jej struktury. Warstwa mulczu pomaga utrzymać wilgotność gleby i ogranicza rozwój chwastów.

Kroki mulczowania:

 1. Wybór materiału mulczującego: Wybór odpowiednich materiałów mulczujących, takich jak słoma, kora drzewna, liście, kompost czy agrowłóknina.
 2. Przygotowanie gleby: Usunięcie chwastów i równomierne rozprowadzenie nawozów przed nałożeniem mulczu.
 3. Aplikacja mulczu: Nałożenie warstwy mulczu o grubości 5-10 cm na powierzchni gleby. Upewnienie się, że mulcz nie styka się bezpośrednio z łodygami roślin, aby zapobiec ich gniciu.
 4. Podlewanie: Regularne podlewanie mulczowanej gleby, aby utrzymać jej wilgotność.

Spulchnianie gleby

Spulchnianie gleby poprawia jej strukturę, zwiększa przepuszczalność powietrza i wody, co sprzyja zdrowemu wzrostowi roślin.

Kroki spulchniania gleby:

 1. Przygotowanie narzędzi: Wybór odpowiednich narzędzi do spulchniania gleby, takich jak widełki ogrodnicze, motyki czy aeratory.
 2. Spulchnianie: Przeprowadzenie spulchniania gleby na głębokość około 15-20 cm, aby poprawić jej strukturę i napowietrzenie.
 3. Usunięcie kamieni i zanieczyszczeń: W trakcie spulchniania, usunięcie wszelkich kamieni, korzeni i innych zanieczyszczeń z gleby.

Poprawa drenażu

Dobrze działający system drenażu jest kluczowy dla utrzymania zdrowej gleby i uniknięcia zastoju wody, który może prowadzić do gnicia korzeni roślin.

Kroki poprawy drenażu:

 1. Ocena stanu drenażu: Sprawdzenie, czy woda nie zatrzymuje się na powierzchni gleby po deszczu czy podlewaniu.
 2. Instalacja drenażu: W razie potrzeby, zainstalowanie systemu drenażowego, takiego jak dreny francuskie czy rowy odwadniające, aby zapewnić odpowiedni odpływ wody.
 3. Dodanie materiałów drenażowych: Dodanie piasku, żwiru lub perlitu do gleby, aby poprawić jej przepuszczalność.

Zastosowanie zielonego nawozu

Zielony nawóz, znany również jako nawozy zielone, polega na wysiewie roślin, które są później przyorane do gleby, aby wzbogacić ją w składniki odżywcze i poprawić jej strukturę.

Kroki zastosowania zielonego nawozu:

 1. Wybór roślin na nawóz zielony: Wybór roślin, które szybko rosną i są bogate w składniki odżywcze, takich jak lucerna, koniczyna, gorczyca czy żyto.
 2. Wysiew nasion: Wysiew nasion wybranych roślin na powierzchni gleby, najlepiej na początku jesieni, aby rośliny miały czas na wzrost przed zimą.
 3. Przyoranie roślin: Gdy rośliny osiągną odpowiednią wysokość, przyoranie ich do gleby, co wzbogaci ją w materię organiczną i poprawi jej strukturę.

Odkwaszanie gleby

Jeżeli gleba jest zbyt kwaśna, warto przeprowadzić jej odkwaszanie, co poprawi warunki dla wzrostu wielu roślin.

Kroki odkwaszania gleby:

 1. Pomiar pH gleby: Przeprowadzenie pomiaru pH gleby przy użyciu pH-metra lub zestawu do testowania gleby.
 2. Wybór środka odkwaszającego: Wybór odpowiedniego środka odkwaszającego, takiego jak wapno rolnicze, dolomit czy popiół drzewny.
 3. Aplikacja środka: Równomierne rozprowadzenie środka odkwaszającego na powierzchni gleby i wymieszanie go z glebą przy użyciu narzędzi ogrodniczych.

Przygotowanie gleby przed zimą jest kluczowym elementem zapewnienia zdrowego środowiska dla przyszłych upraw. Odpowiednie nawożenie, mulczowanie, spulchnianie oraz poprawa drenażu i odkwaszanie gleby pomagają w utrzymaniu jej żyzności i struktury, co przekłada się na zdrowy wzrost roślin i obfite plony w kolejnym sezonie.

Sadzenie roślin zimowych

Wybór odpowiednich gatunków

Wybór odpowiednich roślin, które mogą przetrwać zimę w szklarni i tunelu foliowym, jest kluczowy dla sukcesu upraw zimowych. Rośliny te powinny być odporne na niskie temperatury i dobrze rosnąć w warunkach ograniczonego światła.

Przykłady roślin zimowych:

 1. Warzywa liściowe: Szpinak, jarmuż, rukola, sałata, boćwina.
 2. Zioła: Pietruszka, kolendra, szczypiorek, tymianek, oregano.
 3. Warzywa korzeniowe: Marchew, buraki, rzodkiewki.
 4. Kapustne: Brokuły, brukselka, kalafior, kapusta.

Przygotowanie do sadzenia

Przed przystąpieniem do sadzenia roślin zimowych, konieczne jest odpowiednie przygotowanie gleby i zapewnienie optymalnych warunków do ich wzrostu.

Kroki przygotowania do sadzenia:

 1. Przygotowanie gleby: Przeprowadzenie spulchniania, nawożenia i mulczowania, aby gleba była żyzna i dobrze przepuszczalna.
 2. Regulacja pH gleby: Upewnienie się, że pH gleby jest odpowiednie dla wybranych roślin, a w razie potrzeby przeprowadzenie odkwaszania.
 3. Planowanie rozmieszczenia: Zaplanowanie rozmieszczenia roślin w szklarni lub tunelu foliowym, uwzględniając wymagania co do przestrzeni, światła i nawodnienia.

Sadzenie roślin

Sadzenie roślin zimowych wymaga staranności i przestrzegania kilku kluczowych zasad, aby zapewnić im najlepsze warunki do wzrostu.

Kroki sadzenia roślin:

 1. Siew nasion: Wysiew nasion na odpowiednią głębokość, zgodnie z wymaganiami poszczególnych gatunków. Upewnienie się, że nasiona mają wystarczająco dużo miejsca na rozwój.
 2. Przesadzanie sadzonek: Delikatne przesadzanie młodych roślin, które zostały wcześniej wyhodowane z nasion, do docelowych miejsc w szklarni lub tunelu foliowym.
 3. Podlewanie: Regularne podlewanie roślin, aby zapewnić im odpowiednią wilgotność gleby, ale unikanie przelania, co mogłoby prowadzić do gnicia korzeni.

Pielęgnacja roślin zimowych

Pielęgnacja roślin zimowych jest kluczowa dla ich zdrowego wzrostu i przetrwania trudnych warunków zimowych.

Kroki pielęgnacji roślin:

 1. Kontrola temperatury: Regularne monitorowanie temperatury w szklarni i tunelu foliowym, aby upewnić się, że jest odpowiednia dla roślin. W razie potrzeby zastosowanie dodatkowego ogrzewania.
 2. Ochrona przed mrozem: Stosowanie agrowłókniny, tuneli wewnętrznych lub mat grzewczych, aby chronić rośliny przed niskimi temperaturami.
 3. Usuwanie martwych liści: Regularne usuwanie martwych i zniszczonych liści, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników.

Zarządzanie światłem

Rośliny zimowe często cierpią na brak światła, dlatego ważne jest odpowiednie zarządzanie dostępem do naturalnego i sztucznego światła.

Kroki zarządzania światłem:

 1. Naturalne światło: Upewnienie się, że szklarnia i tunel foliowy są odpowiednio ustawione, aby maksymalnie wykorzystać dostępne światło dzienne. Regularne czyszczenie powierzchni szkła i folii, aby zapewnić maksymalną przepuszczalność światła.
 2. Sztuczne oświetlenie: Zastosowanie lamp doświetlających rośliny, szczególnie w krótkie, zimowe dni. Wybór lamp LED, które są energooszczędne i emitują odpowiednie spektrum światła dla roślin.

Zwalczanie szkodników i chorób

Zimą rośliny są również narażone na szkodniki i choroby, dlatego konieczne jest regularne monitorowanie i stosowanie odpowiednich środków ochrony.

Kroki zwalczania szkodników i chorób:

 1. Regularne inspekcje: Częste sprawdzanie roślin pod kątem oznak szkodników i chorób.
 2. Stosowanie naturalnych środków: W razie potrzeby stosowanie naturalnych środków ochrony roślin, takich jak mydło ogrodnicze, olej neem czy biologiczne preparaty owadobójcze.
 3. Zapobieganie: Utrzymywanie czystości w szklarni i tunelu foliowym, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów.

Zbiór plonów

Właściwa pielęgnacja roślin zimowych pozwala na uzyskanie obfitych plonów, które można zbierać w trakcie zimy.

Kroki zbioru plonów:

 1. Oznaki dojrzałości: Zbieranie roślin, gdy osiągną odpowiednią wielkość i dojrzałość, aby uzyskać najlepszą jakość plonów.
 2. Technika zbioru: Delikatne zbieranie plonów, aby nie uszkodzić roślin i umożliwić dalszy wzrost pozostałych części.
 3. Przechowywanie: Odpowiednie przechowywanie zebranych plonów, aby zachować ich świeżość i jakość na jak najdłużej.

Sadzenie roślin zimowych w szklarni i tunelu foliowym to doskonały sposób na kontynuowanie upraw przez cały rok. Wybór odpowiednich gatunków, właściwe przygotowanie gleby, staranne sadzenie i pielęgnacja, a także odpowiednie zarządzanie światłem i wilgotnością pozwalają na uzyskanie zdrowych i obfitych plonów nawet w najchłodniejszych miesiącach.

Monitorowanie i kontrola szkodników

Regularne inspekcje

Regularne inspekcje są kluczowym elementem w zapobieganiu i kontrolowaniu obecności szkodników w szklarni i tunelu foliowym. Wczesne wykrycie problemów pozwala na szybką reakcję i zapobiega poważnym uszkodzeniom upraw.

Kroki do przeprowadzania inspekcji:

 1. Częstotliwość inspekcji: Przeprowadzanie inspekcji co najmniej raz w tygodniu, a w okresach zwiększonego ryzyka (np. wiosną i jesienią) nawet częściej.
 2. Obszary do sprawdzenia: Kontrola wszystkich części roślin, w tym liści, łodyg, korzeni oraz powierzchni gleby.
 3. Oznaki szkodników: Szukanie oznak obecności szkodników, takich jak dziury w liściach, przebarwienia, pajęczyny, oraz bezpośredniego widoku owadów.

Identyfikacja szkodników

Znajomość typowych szkodników, które mogą zaatakować rośliny w szklarni i tunelu foliowym, jest niezbędna do skutecznej walki z nimi.

Typowe szkodniki:

 1. Mszyce: Małe, zielone, czarne lub żółte owady, które gromadzą się na młodych pędach i liściach.
 2. Przędziorki: Bardzo małe, czerwone lub zielone pajęczaki, które tworzą drobne pajęczyny na spodniej stronie liści.
 3. Mączliki: Białe, drobne owady, które latają wokół roślin przy poruszeniu.
 4. Ślimaki i ślimaki nagie: Mięczaki, które żerują na liściach, szczególnie w wilgotnych warunkach.
 5. Szkodniki korzeniowe: Nicienie, larwy muchówek, które atakują korzenie i mogą prowadzić do gnicia roślin.

Naturalne metody zwalczania szkodników

Stosowanie naturalnych metod zwalczania szkodników jest bezpieczne dla roślin, środowiska i ludzi.

Naturalne metody:

 1. Drapieżne owady: Wprowadzenie drapieżnych owadów, takich jak biedronki, które żywią się mszycami, czy nicieni, które zwalczają larwy w glebie.
 2. Biologiczne preparaty: Stosowanie preparatów na bazie bakterii, grzybów lub wirusów, które są naturalnymi wrogami szkodników.
 3. Naturalne środki owadobójcze: Użycie roztworów z mydła ogrodniczego, oleju neem czy ekstraktów z czosnku i cebuli.

Chemiczne środki ochrony roślin

W przypadku poważnych infestacji, może być konieczne zastosowanie chemicznych środków ochrony roślin.

Kroki do stosowania chemicznych środków:

 1. Wybór odpowiedniego środka: Wybór preparatu przeznaczonego do zwalczania konkretnego rodzaju szkodników, zgodnie z zaleceniami producenta.
 2. Bezpieczne stosowanie: Przestrzeganie wszystkich instrukcji dotyczących stosowania środka, w tym noszenia odpowiedniej odzieży ochronnej i unikanie kontaktu z preparatem.
 3. Ochrona środowiska: Unikanie nadmiernego stosowania środków chemicznych, aby minimalizować ich wpływ na środowisko oraz pożyteczne organizmy.

Prewencja

Zapobieganie infestacji szkodników jest zawsze lepsze niż ich zwalczanie, dlatego warto zastosować szereg działań prewencyjnych.

Działania prewencyjne:

 1. Rotacja upraw: Unikanie sadzenia tych samych gatunków roślin w tym samym miejscu rok po roku, co zmniejsza ryzyko rozwoju szkodników.
 2. Utrzymywanie czystości: Regularne sprzątanie szklarni i tunelu foliowego, usuwanie martwych roślin i resztek, które mogą stanowić schronienie dla szkodników.
 3. Izolacja nowych roślin: Kwarantanna nowych roślin przed ich wprowadzeniem do szklarni lub tunelu foliowego, aby upewnić się, że nie są one nosicielami szkodników.
 4. Monitorowanie: Użycie pułapek lepnych i regularne sprawdzanie stanu roślin, aby szybko wykrywać i reagować na pierwsze oznaki szkodników.

Monitorowanie efektywności działań

Regularne monitorowanie i ocena skuteczności podjętych działań są niezbędne, aby zapewnić, że metody zwalczania szkodników są skuteczne.

Kroki monitorowania efektywności:

 1. Rejestrowanie danych: Prowadzenie dziennika działań, w którym zapisywane są wszystkie obserwacje dotyczące obecności szkodników oraz zastosowanych metod zwalczania.
 2. Ocena skuteczności: Regularna ocena, czy zastosowane metody przynoszą oczekiwane rezultaty i czy nie ma potrzeby ich modyfikacji lub wprowadzenia nowych środków.
 3. Dostosowanie strategii: Na podstawie zebranych danych, wprowadzanie ewentualnych zmian w strategii zwalczania szkodników, aby była ona jak najbardziej efektywna.

Monitorowanie i kontrola szkodników w szklarni i tunelu foliowym to nieustanny proces, który wymaga regularnych inspekcji, szybkiego reagowania na pierwsze oznaki problemów oraz stosowania zarówno naturalnych, jak i chemicznych metod ochrony roślin. Dzięki temu można zapewnić zdrowe warunki do wzrostu roślin i minimalizować straty spowodowane przez szkodniki.

Planowanie na kolejny sezon

Analiza i planowanie

Planowanie działań na kolejny sezon zaczyna się od dokładnej analizy bieżącego stanu szklarni i tunelu foliowego oraz wyników upraw w mijającym sezonie. Dzięki temu możliwe jest zidentyfikowanie mocnych i słabych stron oraz wprowadzenie ulepszeń, które pozwolą na lepsze plony w przyszłości.

Kroki analizy i planowania:

 1. Ocena wyników upraw: Przegląd wyników upraw w mijającym sezonie, z uwzględnieniem plonów, jakości roślin, oraz ewentualnych problemów, takich jak choroby i szkodniki.
 2. Identyfikacja problemów: Zidentyfikowanie głównych problemów, które wpłynęły na uprawy, takich jak niewłaściwe warunki klimatyczne, braki składników odżywczych w glebie, czy nieskuteczne metody ochrony roślin.
 3. Planowanie zmian: Na podstawie analizy, planowanie niezbędnych zmian i ulepszeń, które mają na celu poprawę warunków upraw w przyszłym sezonie.

Rotacja upraw

Rotacja upraw jest kluczowym elementem zapobiegania chorobom i szkodnikom, a także utrzymania żyzności gleby.

Kroki planowania rotacji upraw:

 1. Wybór odpowiednich roślin: Wybór roślin do uprawy na kolejny sezon, uwzględniając ich wymagania dotyczące gleby, światła i wody.
 2. Planowanie rotacji: Zaplanowanie rotacji roślin w taki sposób, aby nie sadzić tych samych gatunków w tym samym miejscu rok po roku.
 3. Zróżnicowanie upraw: Wprowadzenie zróżnicowanych upraw, które pomagają w utrzymaniu zdrowej gleby i zapobieganiu wyjaławianiu się jej składników odżywczych.

Modernizacja szklarni i tunelu foliowego

Modernizacja szklarni i tunelu foliowego może znacząco poprawić warunki uprawowe i zwiększyć efektywność pracy.

Kroki modernizacji:

 1. Ocena potrzeb: Identyfikacja obszarów, które wymagają modernizacji, takich jak systemy nawadniające, ogrzewanie, wentylacja czy oświetlenie.
 2. Wybór technologii: Wybór nowoczesnych technologii i urządzeń, które mogą poprawić warunki uprawowe, takich jak automatyczne systemy nawadniające, energooszczędne lampy LED, czy nowoczesne systemy grzewcze.
 3. Instalacja i testowanie: Montaż wybranych urządzeń i systemów oraz ich przetestowanie przed rozpoczęciem nowego sezonu, aby upewnić się, że działają poprawnie.

Zakup nowego sprzętu i materiałów

Zakup nowego sprzętu i materiałów jest nieodzownym elementem przygotowań do kolejnego sezonu. Warto z wyprzedzeniem zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia i materiały, aby uniknąć opóźnień w rozpoczęciu upraw.

Kroki zakupu sprzętu i materiałów:

 1. Lista zakupów: Sporządzenie listy potrzebnych narzędzi, urządzeń i materiałów, takich jak nawozy, środki ochrony roślin, nasiona, oraz materiały do naprawy konstrukcji.
 2. Badanie rynku: Porównanie ofert różnych dostawców, aby znaleźć najlepsze produkty w przystępnych cenach.
 3. Zakup i przechowywanie: Zakup potrzebnych materiałów i sprzętu oraz ich odpowiednie przechowywanie do momentu rozpoczęcia nowego sezonu.

Edukacja i szkolenia

Stałe podnoszenie kwalifikacji i wiedzy na temat nowoczesnych metod uprawy jest kluczowe dla sukcesu w prowadzeniu szklarni i tunelu foliowego.

Kroki edukacji i szkoleń:

 1. Uczestnictwo w szkoleniach: Udział w szkoleniach i warsztatach ogrodniczych, które pozwalają na poznanie nowych technik i metod uprawy.
 2. Czytanie literatury fachowej: Regularne czytanie książek, artykułów i czasopism branżowych, aby być na bieżąco z najnowszymi trendami i innowacjami w ogrodnictwie.
 3. Współpraca z ekspertami: Konsultacje z ekspertami i doświadczonymi ogrodnikami, którzy mogą udzielić cennych porad i wskazówek.

Organizacja i przechowywanie narzędzi oraz sprzętu

Po zakończeniu sezonu uprawowego ważne jest odpowiednie przechowywanie narzędzi i sprzętu, aby były gotowe do użycia w kolejnym sezonie.

Kroki organizacji i przechowywania:

 1. Czyszczenie narzędzi: Dokładne umycie i wysuszenie wszystkich narzędzi ogrodniczych przed ich przechowywaniem.
 2. Konserwacja sprzętu: Przeprowadzenie konserwacji sprzętu, takiego jak ostrzenie noży, smarowanie ruchomych części, oraz wymiana zużytych elementów.
 3. Przechowywanie: Zorganizowanie przestrzeni do przechowywania narzędzi i sprzętu w suchym i chłodnym miejscu, aby zapobiec ich zniszczeniu podczas zimy.

Planowanie na kolejny sezon jest nieodzownym elementem sukcesu w uprawie roślin w szklarni i tunelu foliowym. Dzięki dokładnej analizie, odpowiedniej rotacji upraw, modernizacji infrastruktury, zakupowi niezbędnych materiałów i sprzętu oraz stałemu podnoszeniu kwalifikacji, można zapewnić optymalne warunki do wzrostu roślin i osiągnięcie wysokich plonów.