poniedziałek, 5 października 2020

GINKGO BILOBA - ŻYWA SKAMIELINA

Niektóre rośliny zaliczają się do "Kanonu popularnych roślin", który obejmuje m.in. piękne ozdobne rośliny kwitnące oraz estetyczne rośliny doniczkowe. Do tego kanonu zalicza się również Ginkgo biloba, czyli miłorząb dwuklapowy. Zwie się go również miłorzębem japońskim, lecz ta nazwa może wprowadzić w błąd. Nie pochodzi on z wyspy japońskiej, lecz został on po prostu po raz pierwszy przywieziony do Europy właśnie z Japonii... Chyba każdy już kiedyś słyszał o tym magicznym, niesamowitym i cudownym drzewie!
Jedyny przedstawiciel rodzaju Ginkgo żyjący na naszej planecie od ponad 270 milionów (270.000.000!) lat bezspornie zasługuje na te pochlebstwa. Nie są to puste słowa, czego za chwilę postaram się dowieść!

Występowanie

Miłorząb dwuklapowy jest obecnie najstarszym żyjącym znanym gatunkiem roślin występującym na Ziemi. Pojawił się przed pierwszymi dinozaurami, przez co jest czasem nazywany "żywą skamieliną". Dzisiaj występuje bardzo nielicznie w stanie dzikim w południowo-wschodniej Azji, na terenie Chin, lecz jest zagrożony wyginięciem w stanie dzikim. Stan dziki oznacza, że drzewo rośnie niezależnie od człowieka i człowiek nie jest potrzebny gatunkowi, aby się rozmnażać. Trzeba oczywiście zauważyć, iż ginkgo biloba jest uprawiany na całym świecie. W samej Polsce można znaleźć wiele okazów tej majestatycznej rośliny. W Warszawie rośnie w Ogrodzie Saskim, Ogrodzie botanicznym PAN, w Ogrodzie Botanicznym UW (w 2024 roku skończy 200 lat!) oraz wzdłuż niektórych ulic Śródmieścia (młode drzewa). 


 Długowieczność, siła i wytrwałość

Miłorząb jest uznawany w Azji jako "święte drzewo" między innymi ze względu na swoją długowieczność. W Chinach można łatwo spotkać okazy mające ponad 1000 lat, szczególnie w okolicach świątyń, gdzie te drzewa są pielęgnowane i czczone od dawna. Niesamowitym przykładem wytrwałości tych drzew jest istnienie drzew, które przeżyły wybuch bomby atomowej z 1945 roku w mieście Hiroshima w Japonii. Drzewa miały Myślę, że nie ma potrzeby dzielenia się innymi przykładami, ponieważ żaden temu nie dorówna.


Właściwości lecznicze 

Liście i nasiona (nagonasienne nie wytwarzają owoców!) ginkgo biloba są od dawien dawna używane w tradycyjnych systemach medycznych takich jak Tradycyjna Medycyna Chińska (TMC). W dużym uproszczeniu, ginkgo biloba jest zalecany na wszystkie dolegliwości związane z mózgiem oraz jest używany profilaktycznie i stymulująco. Jednym ze znanych składników aktywnych liści są flawonoidy


Uprawa

W Polsce można uprawiać ginkgo biloba. Jest to długowieczne, wolnorosnące drzewo. Trzeba mieć na uwadze, że ginkgo jest rośliną dwupienną. Są drzewa męskie i są drzewa żeńskie. Męskie kwiaty pylą i wyglądają jak kotki, a żeńskie rośliny wytwarzają zalążki przypominające okrągłe śliwki i mają zapach wymiocin. Z tego właśnie powodu raczej unika się wysadzania ulic żeńskimi osobnikami ginkgo biloba w miastach...

Bardzo bym chciał, aby Ginkgo biloba rósł w moim ogrodzie, więc może kiedyś mi się uda spełnić to marzenie! Postaram się zebrać dużo nasion, aby spróbować je wysiać i otrzymać sadzonki :) Jeśli coś z tego wyjdzie na pewno dam znać na blogu. 

Jakie Wy macie doświadczenie z tym ciekawym drzewem i czy udało mi się Was przekonać, iż jest to wyjątkowe drzewo? :) Jestem bardzo ciekaw Waszych opinii!

Miłego dnia,

Cyprian

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LOSOWY POST: