niedziela, 15 lipca 2018

ROZMNAŻANIE ROŚLIN Z GATUNKU HOYA - HOJA KERRII

 Hoje to cudowne rośliny. Dostojne, szlachetne, piękne i równie wymagające. 
Całe szczęście chyba dobrze się w swojej skórze czują, bo ich rozmnażanie należy do tych prostszych :)
 Czym jest hoja? 

Rośliny należące do rodzaju Hoya zwiemy po polsku hojami. (hoyami jak kto woli :) ). Należą one do rodziny toinowatych (Apocynaceae), wraz z m.in. oleandrem, stefanotisem  - roślinami, które mają "mleczko" i tworzą cudne kwiaty. Część z nich jest toksyczna.
Hoja tworzy pnące, długie i giętkie pędy, na których wyrastają symetrycznie po dwa liście. Znana jest ze swoich kwiatów, które gromadzone są w baldachowatych kwiatostanach wyglądającymi jak koszyczki. Intensywnie pachną i wydzielają słodki nektar. 
Hoja uczy cierpliwości. Czasem wolno rośnie, czasem szybko, lecz nie kwitnie, czasem jej wzrost kompletnie stoi. Jednak gdy dobrze się o nią zatroszczymy naprawdę dobrze się nam odwdzięczy :)
Hoja kerrii (Hoya kerrii)

Ten gatunek z rodzaju hoya jest znany ze swoich grubych, dużych liści w kształcie serc. W Walentynki często są dostępne sadzonki ukorzenionych liści. Lepiej jednak tego nie kupować, bowiem hoje rozmnaża się lepiej, jak nie w ogóle, z sadzonek pędowych (z łodyg!) aniżeli z sadzonek liściowych. 
Ciekawostką jest, że ten gatunek hoi otrzymał nazwę na cześć odkrywcy Arthur Francis George Kerr'a. Zyskała przydomek "Lucky Heart", czyli szczęśliwego serca.
Jak je propagować?


Generalnie te pnącza rozmnaża się poprzez ukorzenianie sadzonek pędowych uzyskanych z dorosłych roślin. Wsadza się wtedy taką łodyżkę do szklanki/słoika z wodą i po paru dniach, tygodniach powinny pojawić się korzenie. Niektórym roślinom warunki tak przypadną do gustu, że zaczną wypuszczać nowe liście. To znaczy, że powinny już być przesadzone do doniczki z przepuszczalną i żyzną ziemią (np. standardowa mieszanka : włókno kokosowe, piasek, torf, perlit, ziemia uniwersalna).

Zapraszam do posta o kwitnieniu i pielęgnacji tejże hoi kerrii oraz do posta, w którym ta roślina występuje jako roślina idealna na prezent :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LOSOWY POST: