poniedziałek, 23 listopada 2020

PALMA MATUZALEM - PIERWSZY ŻYJĄCY DAKTYLOWIEC Z JUDEI OD 2000 LAT

  

Kiedy rozmawiam ze znajomymi o roślinach, nieraz porównuję je do ludzi na różnych płaszczyznach pokazując, czym się różnimy. Gdy w grę wchodzi czas, dość przemawiającym przykładem jest cudowny przypadek palmy, którą ochrzczono ,,Matuzalem". A mianowicie, dosłownie powstała ona spośród zmarłych...

Przechodząc do konkretu, opowiem pokrótce historię tej palmy. Natknąłem się po raz pierwszy na tą historię w książce pt. Trimuf nasion autorstwa Thora Hansona. 

 

 Historia Massady i daktylowca z Judei

Massada jest nazwą byłej twierdzy położonej nad Morzem Martwym. Pod koniec wojny żydowskiej (I wiek n.e.) została oblężona. Dalej nie będę zagłębiać się w historię, ponieważ tyle nam wystarczy na potrzeby tego posta o tematyce roślinnej! Bowiem w latach 60-tych dwudziestego wieku znaleziono tam nasiona daktylowca z Judei, czyli odmiany daktylowca (Phoenix dactylifera) często opisywanej w Biblii i chwalonej za doskonałość swych owoców (daktyli).Ta odmiana wyginęła z czasem.

 

Skąd taka pewność?

Wiek nasion został określony za pomocą techniki datowania radiowęglowego (w skrócie: nowoczesnej metody szacującej wiek danego przedmiotu z dokładnością do 80 lat opierającej się na pomiarach proporcji pewnych atomów) na okres przypadający istnieniu twierdzy Massada, czyli pierwszy rok naszej ery. 

 

Dalsze losy

W 2005 roku jedno nasiono wykiełkowało (po spoczynku trwającym 2000 lat oraz po 40-letnim czekaniu po odkryciu). Był to szok dla całej społeczności naukowej i według mnie, duży krok w stronę poznania roślin od ,,drugiej" strony. Okazało się, że roślina jest rodzaju męskiego, więc można zapylić jej pyłkiem inne palmy. W tym roku wydała owoce, które okazały się przepyszne i słodkie!

 

Czy to nie brzmi jak historia z bajki? Natura tworzy cudowne rzeczy, których nauka nam przedstawia zaledwie ułamek. Może nie każdy z nas ma w domu dostęp do nasion mających dwa tysiąclecia za plecami, ale z całą pewnością u każdego znajdzie się coś ciekawego! 


Innym ciekawym, długowiecznym drzewem jest Ginkgo biloba, jedno z moich ulubionych drzew!

1 komentarz:

  1. You can also use the app to deposit and withdraw safely and securely. Download the Mr Green app now and get involved on the planet of sports betting. In addition to bolstering the native TV advertising market, the rising curiosity in and engagement with sports playing represents a notable opportunity in the sponsorship market. FanDuel and MGM, for example, have leveraged league-wide deals to offer publicity opportunities with each of the teams in the 점보카지노 NBA and MLS, respectively.

    OdpowiedzUsuń

LOSOWY POST: