niedziela, 10 grudnia 2017

ROZMNAŻANIE EPIPREMNUM


Jest to jedna z najważniejszych domowych roślin, ponieważ troszcząca się o nasze zdrowie. Epipremnum aureum, często nazywana Scindapsus [skindapsus]. Powiem Ci, jak najlepiej rozmnażać to pnącze, aby osiągnąć maksymalne efekty.
Przedstawiłem Epipremnum w osobnym poście, dlatego zapraszam Cię najpierw zaznajomić się z samą rośliną oraz z tym jak ją pielęgnować pod tym linkiem (Pielęgnacja epipremnum) odsyłającym do posta.
Rozmnażanie wegetatywne

Jest niezwykle proste, jak sama uprawa rośliny. Musimy najpierw znaleźć roślinę mateczną (matkę). To będzie raczej proste, bo jeśli żaden twój znajomy nie ma epipremnum, jeśli ty sam go nie posiadasz, na pewno znajdziesz epipremnum w pobliskiej restauracji lub barze, możesz wtedy poprosić o szczypkę. Epipremnum złociste rośnie też często w dużych centrach handlowych (np. Arkadia w stolicy).
 Gdy już znajdziesz matkę, utnij z niej kawałek o długości 10-15 centymetrów. Najlepiej urwać kawałek, na którym widzimy takie "zalążki korzeni" jak na powyższym zdjęciu. Cięcie należy zrobić jak najbliżej takiego właśnie brązowego "zalążka".
Gdy już będziesz w domu, wsadź sadzonki do wody, najlepiej do szklanego słoika, abyś mógł oglądać, jak szybko roślina wypuści korzenie :) 
Gdy tylko korzenie będą miały długość od 3 do 10 cm, przygotuj się do sadzenia. Ta roślina nie ma specjalnych potrzeb jeśli chodzi o podłoże. Ważny jest drenaż, czyli warstwa keramzytu, perlitu lub żwiru na dole doniczki, aby korzenie nie gniły, gdy zbierze się nadmiar wody. Następnie wsadź roślinę i przysyp ziemią uniwersalną. Możesz zastosować mieszankę z torfem, włóknem kokosowym oraz dosypać nawozu (o zaletach takiej mieszanki pisałem już parę razy).  Zauważyłem, iż scindapsus nieraz roślinie lepiej i szybciej w małych doniczkach aniżeli w dużych.

Jeśli interesujesz się epipremnum, może ciekaw jesteś innych roślin oczyszczających powietrze? 

Zapraszam Cię do zapoznania się z innymi pnączami z Dzikiego Parapetu!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LOSOWY POST: