poniedziałek, 7 grudnia 2020

5 KSIĄŻEK, KTÓRE MOŻNA PODAROWAĆ BLISKIM NA ŚWIĘTA

 

 

Święta zbliżają się wielkimi krokami, a w dzisiejszych czasach to rzecz jasna wiąże się z zakupowym szałem oraz czasem poświęconym na szukanie prezentów. Dzisiaj pragnę podzielić się z Wami pięcioma tytułami, które wywarły na mnie duże wrażenie. Uważam, że starannie wyselekcjonowana książka jest dobrym prezentem szczególnie w czasach, gdy ludzie często siedzą w domach i generalnie mają więcej czasu, niż kiedyś...

Oczywiście przedstawię Wam książki o tematyce roślinnej, ponieważ najczęściej o takie informacje prosicie tutaj na blogu! Każdą z tych pozycji w całości przeczytałem i z czystym sumieniem Wam polecam. Przedstawię je Wam teraz po kolei wady i zalety każdej z nich.

 

1. Mądrość i cuda świata roślin- Jane Goodall i Hudson Gail, 2017, wydawnictwo Marginesy

 Jest to najbardziej kompletna z pozycji, które przedstawiam. Wpół napisana przez badaczkę Jane Goodall, uznawaną za największą specjalistkę od szympansów na świecie, książka ta zabiera czytelnika w długą podróż po całym świecie. Przedstawia ona rośliny z wielu punktów widzenia, nieraz zaskakujących. Przykładowo, znajdziemy cały dział poświęcony historii łowców roślin. Właśnie podczas jego lektury pierwszy raz zadałem sobie pytanie ,, skąd dokładnie pochodzą rośliny, które uprawiamy w domach?".
Ta książka potrafi wzniecić w kimś pasję do nauki oraz roślin. Styl autorek, przeplatający literaturę popularnonaukową, anegdoty z życia oraz porywającą narrację sprawia, że ma się ochotę przeczytać książkę od deski do deski i jeszcze potem do niej wracać. Jeśli ktoś chce pogłębić swoją wiedzę na temat świata roślin, jest to książka, od której polecałbym zacząć. Tak jak napisałem na początku, jest ona po prostu kompletna. Mówi o historii roślin, o stosunku ludzi do roślin, o ich używaniu, o problemach naszych czasów i możliwych rozwiązaniach. Poznamy w niej konkretne rośliny, konkretne osoby i konkretne miejsca. Ładne, kolorowe ilustracje pomogą wyobraźni asymilować treść a liczne końcowe referencje pozwolą nam zagłębić kwestie, które nas zainteresują.
Około 500 stron, cena od 30 do 50 złotych. Twarda okładka, solidnie wydana książka. 


2. Triumf nasion - Thor Hanson, 2016, wydawnictwo 4A Oficyna

 O tej książce już pisałem w poście o palmie Matuzalem. Jest to również bardzo dobra pozycja. Jak sama nazwa wskazuje, jest ona o wiele bardziej zawężonej tematyce, niż Mądrość i cuda świata roślin. Autor w niej przedstawia losy najróżniejszych nasion i ich wpływ na życie ludzi oraz cywilizację. Zaliczyłbym ten tekst również do literatury popularnonaukowej, lecz w pierwszej kolejności poleciłbym ją osobom, które już się interesują roślinami. Znajdziemy w niej wiele wzmianek z życia autora oraz informacji historycznych (np. historia Massady z wyżej wspomnianego posta o Matuzalemie). Na pewno dużo wyniesiemy z lektury tej książki. 

Około 400 stron, cena od 30 do 45 złotych.


3. Od chili do wanilii - Jarosław Molenda, 2016, wydawnictwo Bellona

Pierwsza pozycja z listy, która została napisana po polsku. Tak się składa, że Jarosław Molenda napisał więcej książek o tematyce roślinnej, niż jedna. Nie przeczytałem ich wszystkich, ponieważ zabrałem się po prostu za inne książki. Książki te zostały napisane bardzo luźnym i przystępnym językiem. Zawierają bardzo dużą ilość faktów nt. roślin. Szcególnie dobrze wspominam Rośliny, które udomowiły człowieka, ponieważ dowiedziałem się w nich znaczących rzeczy, takich jak historyczny przykład użycia wody kokosowej jako kroplówki. Osobom zainteresowanym tematyką używek polecam książkę pt. Historia używek. Rośliny, które uzależniły człowieka. Dowiemy się w niej co nieco o mrocznej historii roślin i ich wpływie na ludzkość (na ogromną skalę!).

W większości dostaniemy te książki w cenach od 10 do 30 złotych. Mają po 200-300 stron.


4.Sekretne życie drzew - Peter Wohlleben, 2016, wydawnictwo Otwarte

 Ta książka stanowi pewien filar literatury popularnonaukowej! Po sukcesie Sekretnego życia drzew, ukazują się do dziś inne książki pod najróżniejszymi tytułami przypominającymi właśnie tą książkę. Do stopnia, że można się w nich już pogubić! Myśę, że popularność tej książki wystarczy, aby zaświadczyć o jej jakości. Osobiście uważam ją za książkę godną polecenia, ponieważ autor stawia w niej bardzo kontrowersyjne pytania i udziela rzeczowych odpowiedzi potwierdzających swoje opinie dotyczące tytułowego "sekretnego" życia drzew. Jaki jest ich sekret? Myślę, że skoro Pan Wohlleben rozpisał się o nim w 250 stronach, nie starczyłoby mi na to miejsca na tym małym blogu! Książkę kupimy za 20-35 złotych. 


 5. Botanicum - Kathy Willis, 2016, wydawnictwo: Dwie Siostry  

Ostatnią pozycją, o której dzisiaj wspomnę, jest Botanicum autorstwa Kathy Willis z ilustracjami Katie Willis. Nie jest to pozycja taka jak poprzednie, ponieważ najistotniejszym jej elementem są właśnie ilustracje pięknie opisane. Mimo że album ten raczej znajdziemy na dziale dziecięcym, zasługuje on na uznanie niejednego dorosłego ze względu na jakość wykonania oraz dokładne wyjaśnienia systematyki Linneusza (obecnie używanego systemu klasyfikacji istot żywych). Polecam więc tą pozycję każdemu, kto jest wrażliwy na sztukę oraz piękno świata natury. Książka jest duża, dostaniemy ją za 30-60 złotych. Ma około 100 stron.

 

Podsumowując, przedstawiłem Wam 5 różnych książek (a w rzeczywistości nawet więcej!), które wyselekcjonowałem z myślą o Was! :) Mam nadzieję, że ten post okazał się przydatny.
Oczywiście jeśli chcecie się podzielić tytułami książek, które polecacie, zapraszam Was do wpisywania ich w komentarze!

A jeśli nie, życzę Wam Wesołych Świąt i zachęcam do wypróbowania przepisów z bloga!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LOSOWY POST: