czwartek, 8 marca 2018

ROZSADY NA SEZON 2018 - CZAS START! PRZEGRODOWA KIEŁKOWALNIA

 Szerze powiedziawszy, wiosna mnie tym razem zaskoczyła. Niby przymrozki, niby jeszcze pełna zima w poniedziałek, a w sobotę zapowiadają 15 stopni. Mam nadzieję, że temperatura już tylko będzie rosła!
W zeszłym roku to passiflory zapowiedziały wiosnę. W tym roku to nasiona, które wysiewam. Po poście o grupowej kiełkowalni zamierzam pokazać alternatywę dla tych, co nie lubią się bawić w egzotyki, ale chcą z kopyta ruszyć z nasionami sezonowymi. 
 Przegrodowa Kiełkowalnia - jej zalety
 Powiedziałem wtedy, że minusem grupowej kiełkowalni jest brak informacji o tym, jaka roślina nam wykiełkowała - w takim wypadku trzeba dobrze znać wygląd młodych siewek - wtedy można sobie pozwolić na kiełkowalnię. Jednak gdy macie dużo nasion do wysiania, nie znacie ich dobrze polecam wam metodę podobną do tej ostatniej. Przegrodowa Kiełkowania działa na tej samej zasadzie co Grupowa - w dużym pojemniku kiełkują liczne nasiona, co pozwala zagospodarować cenne miejsce na parapecie i usprawnia podlewanie oraz pielęgnację naszych siewek a przede wszystkim mają towarzystwo do pogaduszek ;) Bo jakby ktoś dalej nie wiedział, rośliny między sobą rozmawiają i dla niedowiarków istnieje od groma badań, które to potwierdzają.
Jak wykonać Przegrodową Kiełkowalnię?

 W gruncie rzeczy można użyć prawie tych samych materiałów, co w Grupowej Kiełkowalni. Przygotuj dobrą mieszankę podłoża (np. ziemia ogrodnicza, torf, piasek, perlit); plastikowe lub inne nierozkładające się i sztywne elementy (przegródki), naklejki typu post-it, na których można pisać oraz co najważniejsze duży pojemnik (niski, ale szeroki!).

Jedyne, co trzeba zrobić to nasypać podłoże do pojemnika, w zależności od jego długości i szerokości wyciąć przegródki z wybranego materiału, posadzić nasiona i opisać karteczki. 

Polecam poza nazwą rośliny dopisać też datę siewu!

A teraz, do motyki!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LOSOWY POST: