środa, 12 kwietnia 2017

CÓRKA POWIETRZA W KRÓLESTWIE ŚWIATŁA I WODY

Witajcie!

Dziś trochę o tillandsi, czyli oplątwie. Wspominałem o niej w poście relacjonującym wystawę storczyków, i obiecałem napisać o niej więcej! Oplątwa jest bardzo ciekawą rośliną, i mam o niej dużo do powiedzenia, więc podzielę ten post na dwie części: w pierwszej wtajemniczę Was w ten świat powietrza, światła i wody: opowiem co nieco o oplątwie i czym jest a w drugiej zapoznam Was z moimi dwoma okazami. Uprzedzam, że w tym poście jest dużo słów z terminologii botanicznej, więc nie wahajcie się zaglądać do mini-słownika na końcu tego posta lub do zbioru uproszczonych definicji (dziki słownik).


Tillandsia (inna nazwa oplątwy) to roślina epifityczna (1): rosnąca na innej roślinie. Oplątwa nie pobiera wody ani minerałów z rośliny, na której bytuje. Roślina, najczęściej duże drzewo, na której oplątwa bytuje jest jedynie podporą dla tillandsia. Prowadzi ona samodzielnie fotosyntezę (2). To ją różni od pasożyta. 
Rośliny rosnące na innych roślinach są epifitami (np. tillandsia lub storczyk Phalenopsis). Czym innym są rośliny pasożytnicze (3), które dzielą się na półpasożyty i pasożyty całkowite


Półpasożyt (4) to roślina, która samodzielnie prowadzi fotosyntezę, ale pobiera niektóre składniki odżywcze z rośliny, który pasożytuje. Przykładem półpasożyta jest jemioła (Viscum): zapuszcza ona korzenie w gałęziach drzew, i pobiera wodę oraz nikłe ilości soli mineralnych. Gdy rośnie na danym drzewie pojedynczo, nie stwarza zagrożenia, ale jeśli drzewo jest całe obrośnięte jemiołą, w ciągu kilku dekad powinno umrzeć, ponieważ traci wiele wody, a dodatkowo jemioła zabiera dużo światła potrzebnego drzewie do poprawnego prowadzenia fotosyntezy. 

Pasożyt całkowity (5) to roślina bezzieleniowa (6), nie prowadząca w ogóle fotosyntezy, pobierająca wszystkie niezbędne składniki z rośliny, którą "podjada". Przykładem pasożyta całkowitego jest potocznie zwana huba: hubniak pospolity (Fomes fomentarius)- bardzo agresywny grzyb pasożytniczy, atakujący żce oraz martwe drzewa.


Uff, lekcja biologii na dziś skończona :) Wiem, że czasami trudno przswoić tyle wiedzy naraz, więc następna część ukaże się w sobotę :) Wesołego Alleluja!

SŁOWNIK:

(1) epifit (roślina epifityczna): roślina rosnąca na innej roślinie. Nazwa pochodzi z greki ( έπί « na », φυτόν « roślina »). Nie pobiera ona wody ani składników mineralnych z rośliny, na której rośnie. Może sprawiać problem jedynie kiedy zabiera dużo miejsca, i zabiera światło drzewie, na którym bytuje.
(2) fotosynteza: proces, który prowadzą wszystkie zielone rośliny. Nazwa pochodzi z greki (φῶς – światło, σύνθεσις – łączenie).  Podczas tego procesu roślina pobiera dwutlenek węgla (CO2) oraz wodę (H2O) a wydaje tlen (O2).
(3) roślina pasożytnicza: Roślina, która w mniejszym lub większym stopniu pobiera wodę lub składniki odżywcze z innej rośliny.
(4) półpasożyt: Roślina, która pobiera wodę lub inne składniki odżywcze  z innej rośliny, ale sama prowadzi fotosyntezę.
(5) pasożyt całkowity: Roślina, która pobiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze potrzebne do życia z innej rośliny. Nie prowadzi fotosyntezy.
(6) roślina bezzieleniowa: Roślina, która nie zawiera zielonego barwnika roślin, czyli chlorofilu.

P.S. : pamiętajcie, że jeśli nie rozumiecie jakiegoś słowa danej rośliny, zajrzyjcie do dzikiego słownika na stronie głównej: tłumaczę tam prostymi słowami trudniejsze słowa :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LOSOWY POST: