niedziela, 14 maja 2017

PRZESADZAĆ PALMĘ: JAK I KIEDY?

Wiele osób naprawdę przesadza, gdy mówi o przesadzaniu palmy. Nie ma z czego robić afery! Wystarczy przeczytać ten post i już masz wystarczający poziom wtajemniczenia :)
Jakiś czas temu kupiłem w obi dużą palmę Areca. Lub Areka, palma motylkowa, żółta palma, Dypsis lutescens, Areca lutescens, Chrysalidocarpus lutescens... Ludzie, ta palma ma więcej imion od Jamesa Bonda! Należy do rodziny arekowatych (cóż za zbieg okoliczności!), Arecaeae. Znana głównie ze swoich działań, czyli oczyszczania powietrza i masowej produkcji tlenu.

Jak tylko kupujecie dużą roślinę w ogrodniczym, należy natychmiastowo ją przesadzić, szczególnie gdy doniczka jest mała. Dlaczego? Podłoże często jest torfowe, co zapewnia roślinie szybki wzrost, ale zasoby mineralne szybko się kończą, w wyniku czego roślina roślinie coraz wolniej a nieraz zamiera. Dlatego warto przesadzać roślinki :) Poza tym, kto woli taką brzydką plastikową doniczkę od pięknej, ceramicznej, dużej donicy? 
Będziemy się odsyłać do powyższego schematu. Narysowałem na nim w skrócie wszystko, co powinieneś wiedzieć. Radzę Ci robić cały przedstawiony "zabieg" na trawniku, aby ziemia ani nie nabrudziła, ani się nie zmarnowała.

Krok 1.


Kup wszystkie potrzebne materiały: doniczkę (najlepiej wąską i wysoką), ziemię uniwersalną, włókno kokosowe (np. cocogrunt), keramzyt, piasek i perlit. 

 
 Krok 2.

Wsyp na sam dół doniczki minimum 4 cm drenażu, czyli keramzytu zmieszanego z bardzo małą ilością ziemi. 


Krok 3.

Przygotuj mieszankę podłoża: ziemia + włókno kokosowe + perlit + piasek w proporcjach 2:2:1:1
I wsyp go trochę do donicy. Krok 4.

Wsadź palmę wraz z bryłą korzeniową i całą ziemią z poprzedniej doniczki, wypełnij boki uprzednio przygotowaną mieszanką podłoża. 

 Krok 5. 

Wysyp na wierzch 2 cm keramzytu, aby woda, którą podlejesz  palmę mogła odparować i nawilżyć liście palmy. 

Krok 6.
 
Podlej palmę i zrób jej mały prysznic :)


Efekt:P.S. : pamiętajcie, że jeśli nie rozumiecie jakiegoś słowa danej rośliny, zajrzyjcie do dzikiego słownika na stronie głównej: tłumaczę tam prostymi słowami trudniejsze słowa :)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

LOSOWY POST: