niedziela, 14 maja 2017

PRZESADZAĆ PALMĘ: JAK I KIEDY?

Wiele osób naprawdę przesadza, gdy mówi o przesadzaniu palmy. Nie ma z czego robić afery! Wystarczy przeczytać ten post i już masz wystarczający poziom wtajemniczenia :)
Jakiś czas temu kupiłem w obi dużą palmę Areca. Lub Areka, palma motylkowa, żółta palma, Dypsis lutescens, Areca lutescens, Chrysalidocarpus lutescens... Ludzie, ta palma ma więcej imion od Jamesa Bonda! Należy do rodziny arekowatych (cóż za zbieg okoliczności!), Arecaeae. Znana głównie ze swoich działań, czyli oczyszczania powietrza i masowej produkcji tlenu.

Jak tylko kupujecie dużą roślinę w ogrodniczym, należy natychmiastowo ją przesadzić, szczególnie gdy doniczka jest mała. Dlaczego? Podłoże często jest torfowe, co zapewnia roślinie szybki wzrost, ale zasoby mineralne szybko się kończą, w wyniku czego roślina rośnie coraz wolniej a nieraz zamiera. Dlatego warto przesadzać roślinki :) Poza tym, kto woli taką brzydką plastikową doniczkę od pięknej, ceramicznej, dużej donicy? 

Będziemy się odsyłać do powyższego schematu. Narysowałem na nim w skrócie wszystko, co powinieneś wiedzieć. Jeśli masz taką możliwość, radzę Ci robić cały przedstawiony "zabieg" na trawniku, aby ziemia ani nie nabrudziła, ani się nie zmarnowała.

 
Krok 1.

Kup wszystkie potrzebne materiały: doniczkę (najlepiej wąską i wysoką), ziemię uniwersalną, włókno kokosowe (np. cocogrunt), keramzyt, piasek i perlit. 

  

  Krok 2.

Wsyp na sam dół doniczki minimum 4 cm drenażu, czyli keramzytu zmieszanego z bardzo małą ilością ziemi.  

 Krok 3.

Przygotuj mieszankę podłoża: ziemia + włókno kokosowe + perlit + piasek w proporcjach 2:2:1:1
I wsyp go trochę do donicy. 

Krok 4.

Wsadź palmę wraz z bryłą korzeniową i całą ziemią z poprzedniej doniczki, wypełnij boki uprzednio przygotowaną mieszanką podłoża. 

 Krok 5. 

Wysyp na wierzch 2 cm keramzytu, aby woda, którą podlejesz  palmę mogła odparować i nawilżyć liście palmy. 

Krok 6.
 
Podlej palmę i zrób jej mały prysznic :)


Efekt: 
 
 
Jeśli jeszcze nie masz palmy, zachęcam Cię do posadzenia daktylowca :) Jest to najbardziej "dostępna" palma i może się nawet okazać, że masz jej nasiona w domu! Wystarczy mieć daktyle. Nieważne, jeśli są stare, bo mogą nawet wykiełkować po 2000 latach, tak jak wykiełkowało nasiono palmy Matuzalem z wymarłego już gatunku. W idealnych warunkach (jeśli mieszkasz na przykład we Włoszech! ), może kiedyś doczekasz się kwiatu...
W innym wypadku polecam Ci zapoznać się z resztą palm i nacieszyć oko ładnymi zdjęciami lub przejść do konkretu w w sprawie zakupów... ;)
Powodzenia w uprawie! Jeśli chcesz się podzielić zdjęciami swojej palmy, możesz to zrobić publikując je na stronie bloga na facebooku lub oznaczając @dzikiparapet w poście na instagramie :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LOSOWY POST: