sobota, 26 stycznia 2019

MANGO MA DWA LATA

 Mango jest bardzo popularną domową rośliną egzotyczną na polskich stronach. Na pewno jest to powiązane z szeroką dostępnością owoca Mangifera indica. Mango też jako jedno z pierwszych pojawiło się na Dzikim Parapecie,
Ostanio pisałem o mango w poście o tym, jak uprawiać mango.Dziś opowiem o zmianach jakie zachodzą u starszej rośliny oraz podzielę się kolejnymi wskazówkami dotyczącymi uprawy. zapraszam!
Pierwszą zauważalną zmianą jest drewnienie łodygi, która powoli staje się pniem :) Za parę lat będzie można spokojnie mówić o korze!
Z każdym przyrostem liści jest ich coraz więcej, są większe, mocniejsze i grubsze od poprzednich!
Mango w okresie intensywnego wzrostu (późna wiosna-jesień) rośnie bardzo szybko. Na chwilę obecną ma około 60 cm wysokości.
Po tych dwóch latach dowiedziałem się sporo o mango: przede wszystkim wszystko zależy od nasiona, na które natrafimy. Może być i tak, że otoczymy największą opieką roślinę, ale genetycznie będzie za słaba na nasz klimat. Nie ma co się oszukiwać: mango nie jest rośliną na nasz klimat (a przynajmniej mrozoodporne mangowce jak na razie nie istnieją).
Kolejnymi ważnymi czynnikami są słońce i pielęgnacja. Roślina potrzebuje bardzo dużo światła. Zimą może stać w pełnym słońcu, latem musi być w półsłońcu, ponieważ liście mogą się poparzyć. Mango potrzebuje żyznej ziemi, w miarę przepuszczalnej (woda nie powinna zostawać na powierzchni ziemi po podlaniu) oraz regularnego nawadniania. Powietrze powinno być ciepłe i wilgotne.

Jeśli jeszcze nie masz mango, zapraszam do zapoznania się z tą cudowną rośliną w moich poprzednich postach. A jeśli mango już stoi na Twoim parapecie, możesz wymienić się zdjęciem swojej rośliny na facebooku Dzikiego Parapetu! :)

Cyprian

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LOSOWY POST: