wtorek, 30 kwietnia 2019

WŁOSKIE ROŚLINY

 Włochy leżą w pełnym środku Morza Śródziemnego, a więc panuje w nich śródziemnomorski klimat. Cechuje się ciepłym i suchym latem oraz łagodne i wilgotne zimy, bez mrozów. Ten klimat jest bardzo specyficzny i taka właśnie jest roślinność: znajdują się tu rośliny pochodzące z przeróżnych miejsc na przestrzeni planety.
Opisywałem już kiedyś rzymską florę, dziś przedstawię parę typowych włoskich roślin.


1. Sosna pinia (Pinus pinea)
Typowy widok w tym rejonie to długie połacie rosnących sosen w rzędach lub w grupach, tworzące pewnego rodzaju ,,zieloną chmurę". Sosna pinia z rodziny sosnowatych (Pinaceae). Jej obrane nasiona są nam znane jako orzeszki piniowe. Pinia występuje na północnym wybrzeżu Morza Śródziemnego, tzn. w Portugalii, Hiszpanii, południowej Francji, we Włoszech, Chorwacji, aż po bliski Wschód zaliczając wyspy (Cypr, Sycylia, wyspy hiszpańskie). Drzewa rosną wysokie dając dużo cienia.
2. Palmy
Zwykliśmy palmy identyfikować z ,,tropikami", lecz w rzeczywistości palmy, czyli rośliny z rodziny Arekowatych (Arecaeae) bardzo dobrze się zadomowiły w tym rejonie. Spotykamy parę często występujących gatunków palm:
Daktylowiec kanaryjski - tworzy charakterystyczny pióropusz i jego owoce są podobne do daktyli, lecz są mniejsze i ich się nie je.
Waszyngtonia robusta, na zdjęciu - ma wysoki pień zwieńczony zielonymi wachlarzami. Często opadają z niej suche liście.
Karłatka niska - jest palmą rosnącą nisko, lecz mającą zazwyczaj dużo odnóżek i rosnącą w grupach po parę pni.
3. Jukka
Rośnie często na piaszczystych glebach, wprowadzając prawdziwie pustynny krajobraz. Często występuje Jukka gwatemalska, zwana słoniostopą (Yucca guatemalensis). Jest bardzo łatwa w utrzymaniu, może dlatego tak licznie tu rośnie. U siebie sadziłem jukkę włóknodajną.
 5. Wawrzyn szlachetny, laur (Laurus nobilis)
 Ten krzew lub drzewo jest głęboko zakorzeniony zarówno w tutejszej glebie, jak i kulturze. Obecny w Historii od epoki Antyku, służył ludziom na różne sposoby - w celach kulinarnych, religijnych, czy kulturowych. Wieniec z liści laurowca stał się symbolem wygranej, glorii i chwały. Jest zimozielony, czyli zimą nie gubi liści.
Sosny, palmy, jukki i laury są łatwo spotykane, lecz jest też parę innych roślin wartych uwagi. Tamte przedstawię następnym razem a na części z nich bardziej skupię się, omawiając ich rozmnażanie.
Życzę wszystkim udanej majówki!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LOSOWY POST: