środa, 20 lutego 2019

UPRAWA DENDROBIUM NOBILS

 Wszyscy lubią storczyki. Jednak kiedyś gdy mówiło się o storczyku, orchidei, miało się na myśli przeważnie ćmówkę (Phalenopsis). Dziś mamy dostęp do coraz to większej ilości gatunków i odmian orchidei.
Orchideą, inaczej storczykiem jest każda roślina należąca do rośliny Orchideaceae, czyli storczykowatych. Bardzo lubię storczyki, bywam regularnie na wystawach orchidei w Warszawie (swoją drogą niedługo będzie tegoroczna wystawa!).

 Dendrobium szlachetne (Dendrobium nobile) jest rośliną, która jest coraz częściej obecna w polskich sieciówkach, w sklepach ogrodniczych jest praktycznie zawsze. Dendrobium pochodzi z Azji. Występuje naturalnie w północno-wschodnich Indiach (kwiat dendrobium jest oficjalnym kwiatem indyjskiego stanu Sikkim), w południowych Chinach, na Tajwanie i w Tajlandii.
Nazwa tego ciekawego kwiatu wywodzi się z greki, gdzie dendro oznacza "drzewo", a bios oznacza "życie". Dosłownie, dendrobium żyje na drzewach (jest epifitem). Słowo nobilis w łacinie oznacza "szlachetny".
Jest czasem zwany "bambusowym storczykiem", zapewne ze względu na jego wygląd.
Ciekawostką jest fakt, że ta roślina jest jedną z 50 podstawowych roślin leczniczych wykorzystywanych w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej pod nazwą 石斛兰
 Morfologia
 Bambusowy storczyk ma długie, wzniesione i mięsiste pędy. Są to zgrubiałe łodygi. Liście są płaskie i dość krótkie. Odpadają zazwyczaj po zakwitnięciu rośliny (kwitną dwuletnie pędy). Gdy roślina zakwita, kwiaty pojawiają się w węzłach, czyli na brzegach "kolan". Kwiatów z reguły jest bardzo dużo i są bardzo dekoracyjne.
 Pielęgnacja
Dendrobium jest bardzo proste w uprawia, nie wymaga szczególnej troski. potrzebuje przepuszczalnego podłoża, regularnego podlewania oraz nawożenia w trakcie kwitnięcia.  temperatura pokojowa, zimą oraz jesienią niższa, niż latem (15-20 stopni zimą, 20-25 stopni latem). Nie lubi bezpośredniego słońca, woli dużo rozproszonego światła.
 Rozmnażanie
Jeśli dendrobium będzie miało korzystne warun ki, powinno samo się intensywnie rozrastać. Może wypuszczać odnóżki, czyli młode rośliny wyrastające obok rośliny matki lub tak jak na zdjęciu powyżej wypuszczać młode rośliny bezpośrednio na roślinie matce. Nie wiem, co z tego wyjdzie, ale jak coś się pojawi, rzecz jasna dam znać!
A jak u Was idzie uprawa storczyków? Roślinę na zdjęciu kupiłem za 3 złote na wyprzedaży w supermarkecie. Było przelane i nie kwitło. Po paru tygodniach od zakupu w całości zakwitło u mnie w domu :) Warto kupować rośliny na wyprzedażach o ile widzimy, że są jeszcze żywe i "do odratowania"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LOSOWY POST: