niedziela, 6 stycznia 2019

EUKALIPTUS KAMADULSKI - CZERWONY

Eukaliptusy to cudowne rośliny, tkwi w nich jakaś magia! Te lekko zwisające liście, pędy zakończone guzikami; ta won unosząca się wszędzie dokoła! Gdybym mieszkał w innym klimacie, w moim ogrodzie na pewno by rósł eukaliptus. Jaki gatunek, to już nie wiem. Ostatnio będąc w Madrycie spotkałem eukaliptus kamadulski, inaczej zwany eukaliptusem czerwony(Eucalyptus camadulensis).
Eukaliptus ten jest drzewem należącym do rodzaju Eucalyptus, do rodziny Myrtaceae - mirtowatych.
Pochodzi z Australii, jak wszystkie eukaliptusy. Rosną jednak uprawiane w różnych miejscach na świecie, w tym w Europie w rejonie śródziemnomorskim. Nazwa tego drzewa pochodzi od nazwy miasteczka Camaldoli we Włoszech, w którym znajduje się klasztor Kamedułów i gdzie po raz pierwszy został opisany. 
 Morfologia

Jest to dużo drzewo, dorastające do 45 metrów. ma grubą, łuszczącą się skórę, która dorasta do 3 cm grubości. Często zabarwia się na czerwony kolor. Drewno z tego drzewa jest czerwonawe.
Liście są skórzaste, zwisające. Owoce to malutkie drewniejące torebki wyglądające jak malutkie guziki.
 
Liście i dojrzewające owoce - torebki przypominają guziki wypełnione maleńkimi nasionkami.
Liście są płaskie, skórzaste. Gdy je się rozetrze, wydzielają eukaliptusową woń: świeży zapach! Nasiona te zebrałem, i posadziłem. Mam młodą siewkę tego eukaliptusa i kiedyś pojawi się o nim post.

Pokrój
.Pokrój drzewa jest bardzo zróżnicowany. Czasem jest to bardzo wysokie i wąskie drzewo, innym razem niższe i bardziej rozłożyste. Eukaliptusy może nie są dostojne, jednak mają w sobie coś majestatycznego. Gruby, wysoki i stabilny pień, bujna korona. Gałęzie i liście dość obwisłe. Generalnie są bardzo różnorodne.
Ciekawostka jest, ze zdarza mu się zrzucać całe galęzie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LOSOWY POST: