środa, 15 marca 2017

NOWE NASIONA, NOWE ROŚLINY CZ. 3 : POZIOMKA CZYLI JAK PRZYGOTOWAĆ ROZSADY

Hej! 
W związku z tą zmianą temperatury i pogody dzieje się tyle rzeczy w świecie moich roślin! Zacznijmy od tego, że już od kilku tygodni trwa sezon na wysiew nasion. Dodatkowo wszystko kiełkuje, rośnie bardzo szybko przez co muszę przesadzać bardzo dużo roślin! Wiem, że coraz więcej osób interesuje się ogrodnictwem oraz sadzeniem warzyw czy owoców w ogródku, przez co dzisiaj napiszę ten poradnik: jak przygotować rozsady. Czym jest rozsada? Małą rośliną uzyskaną w wyniku wysiania nasion pod osłoną, w celu późniejszego wysadzenia jej w miejsce docelowe.


Opiszę ten proces na przykładzie poziomki, kontynuując serię "nowe nasiona nowe rośliny"

7. Poziomka Fragaria vesca - zasadzona 7 marca 2017Poziomki sadzę już od kilku lat, przez co mniej więcej wiem jak wygląda jej wzrost i pielęgnacja. Metoda, którą przedstawię jest dobra do większości nasion, chyba że są to jakieś specjalne gatunki jak bananowiec czy jukka. O nich kiedy indziej. Większość naszych polskich warzywek może być wysiewana w ten właśnie sposób.

Będziemy potrzebować ziemii uniwersalnej (może być do wysiewu nasion, ale nie jest niezbędna), perlitu i opcjonalnie włókna kokosowego. Perlit jest dość trudno dostępny, ale warto poszukać w sklepach ogrodniczych jak florpak czy dom w ogrodzie w Warszawie. Jestem pewien, że w innych tego typu sklepach też będzie :) Te dwa ostatnie składniki magazynują wodę, spulchniają podłoże i równomiernie nawilżają glebę. Jeśli dążymy do dobrych efektów, będzie to idealna mieszanka. W jakiej proporcji?

3:1:1 (ziemia:perlit:włókno kokosowe) 
Jeśli nie będzie idealnie, naszym nasionom raczej to nie zaszkodzi :) W każdym razie teraz jak mamy podłoże, zajmijmy się pojemnikiem, w którym będziemy wysiewać nasze nasiona.

Ja polecam torfowe doniczki. Są małe, naturalne i mniej więcej trwałe (bardziej mniej, niż więcej :p ). Ważne, że długo utrzymują wilgoć w podłożu, ponieważ całe przesiąkają wodą. Oczywiście nadadzą się znane czarne pojemniki lub zwykłe doniczki. Poziomki sadzimy po wiele nasion do jednej doniczki. Ja zawartość 1 paczki z nasionami wysypałem do 4 doniczek torfowych. Jeśli sadzimy np. ogórki, które rosną o wiele większe, niż poziomki, sadzimy po 1-3 nasionach do 1 pojemnika!

Po 1 miesiącu nasze poziomki powinny osiągnąć co najmniej 5 cm wysokości - wtedy już czas, aby je przesadzić do gruntu! Będziemy mogli się cieszyć słodkimi owocami całe lato :)Powodzenia w wysiewie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LOSOWY POST: