poniedziałek, 29 maja 2017

POSKROMIĆ LISZAJ (EC) - JAK SIĘ ICH POZBYĆ LUB NIE

 Nikt ich nie lubi, nikt się do nich nie przyznaje, ale wszyscy wiedzą o co chodzi. Chociaż... czyżbyśmy się nie zrozumieli?
Liszajec szary jest porostem porastającym skały (jako epilit (1) ), na glebie, mchach lub na drzewach (jako epifit (2) ). Czym właściwie jest porost? 

Porost jest organizmem powstały z współdziałania grzybu z glonem. Glon daje grzybowi pokarm, Grzyb daje porostu wodę oraz ochronę. Jest to roślina bardzo odporna na susze oraz wysokie temperatury, jak i na mróz i niskie temperatury. Rośnie na pustyniach, jak i na kołach północnych.

 Porosty rosną bardzo wolno, ale również bardzo długo. Jedna rzecz jest dla nich bardzo szkodliwa: zanieczyszczenie powietrza. Jak przejeżdżacie dieslem obok takiego porostu kilka razy dziennie, nie myślcie, że długo pożyje... 

Jednym z bardzo często spotykanych porostów jest liszajec szary. Bardzo często rośnie on na drzewach, oczywiście w miejscach, gdzie jest bardzo czyste powietrze.

Chrońmy porosty, bo w Syberii to przysmak reniferów!

P.S. : pamiętajcie, że jeśli nie rozumiecie jakiegoś słowa danej rośliny, zajrzyjcie do dzikiego słownika na stronie głównej: tłumaczę tam prostymi słowami trudniejsze słowa :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LOSOWY POST: