wtorek, 7 kwietnia 2020

ALOE VERA.


aloe vera to taki "roślinny celebryta". Aloes, a szczególnie aloe vera (aloe barbadensis) jest w dzisiejszych czasach modny. Jego "imię" widnieje na opakowaniach setek mydeł, kremów, soków, itp. Nie bez powodu! Aloes to roślina bardzo stara, znana przez starożytnych ludzi z Mezopotamii, Egiptu i Grecji.
Aloes pochodzi z pustynnych rejonów świata, jest sukulentem. Ciężko jest ustalić jego dokładne pochodzenie, ponieważ jest to jak już wspominałem bardzo stary gatunek. Prawdopodobnie wywodzi się z Półwyspu Arabskiego.
Należy do rodziny złotogłowowatych (Asphodelaceae) wraz z innymi aloesami (np. aloe humilis), gasteriami, haworsjami...

Uprawa

Aloes jest dość prostą rośliną w utrzymaniu. Jako sukulent gromadzi wodę w grubych, mięsistych liściach, więc potrzebuje mało wody, dużo słońca. I to na tyle. Zimą potrzebuje dużo światła. Potrzebuje stosunkowo dużej doniczki, ponieważ ma długi i głęboki korzeń. Rozmnażanie jest wegetatywne lub z nasion. Tłumacząc, to roślina decyduje o tym, czy chce się rozmnożyć, czy nie.  Wtedy aloes wypuszcza odrosty (czyli małe roślinki wyrastające z korzenia) lub kwitnie i wydaje nasiona. 

W dobrych warunkach aloes może rosnąć bardzo szybko. Przykładowo, poniżej zdjęcie tej samej kępy roślin (3 aloesy) z kwietnia 2017 i z grudnia 2018.


Zastosowania aloesu

Aloes jest bardzo uniwersalny, dlatego znajdujemy go nawet w chusteczkach! Oczywiście żartuję. To, że znajdujemy aloes wszędzie to już komercyjna przesada i tyle.
Jednak my możemy wykorzystać aloes na wiele sposobów sami w domu. Używa się żelu, który znajduje się w liściach. Jedynie żelu, ponieważ skóra zawiera alainę, która w większych ilościach jest toksyczna (ma efekt przeczyszczający).
Aloes genialnie leczy rany i oparzenia. Aloes świetnie nawilża skórę. Niektórzy stosują kuracje-detoksy pijąc żel z aloesu. 
Kluczowe jest pochodzenie aloesu: jeśli kupujemy aloes, nie wiemy jak był traktowany (chemiczne nawozy, substraty). Należy się upewnić, że roślina jest "czysta" chemicznie zanim ją zaczniemy używać.

 Kiedyś w Polsce dużo osób leczyło siebie i swoich bliskich aloesem, więc najlepiej zaopatrzyć się w aloesy ze sprawdzonych źródeł takich jak to. 

Powodzenia i chętnie odpowiem na komentarze jeśli macie pytania!

Cyprian

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LOSOWY POST: