sobota, 23 lutego 2019

JAK ROZMNAŻAĆ FIOŁKI AFRYKAŃSKIE (SĘPOLIA)?

 Sępolia jest bardzo powszechnie występującą rośliną doniczkową. Jest również nazywana fiołkiem afrykańskim, ponieważ została odkryta właśnie w Afryce, a dokładniej w Tanzanii.
Sępolia (Saintpaulia) została odkryta przez Waltera von Saint Paul-Illaire. To on nadał tej roślinie nazwę fiołek afrykański, ponieważ przypomina fiołka, jednak nie jest z nim "spokrewiniona". Jego nazwisko zachowało się z łacińskiej nazwie rośliny. Sępolia należy do rodziny ostrojowatych, (Gesneriaceae).

Fiołek afrykański jest sukulentem, można go więc rozmnażać przez sadzonki liściowe. Urywamy liść z rośliny-matki i wsadzamy do docelowej doniczki z przepuszczalną ziemią lub innym podłożem. Polecam mieszankę włókno kokosowe, ziemia, perlit, piasek w równych proporcjach lub z przewagą włókna kokosowego. Podłoże powinno być wilgotne, ale trzeba mu dać lekko przeschnąć przed następnym podlewaniem.
Rozmnażanie sępolii jest banalnie proste, dobrze jest pobierać sczypki z różnych roślin, ponieważ nie wszystkie się przyjmują. Cały proces powinien trwać ok. 3-4 tygodnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LOSOWY POST: