sobota, 17 grudnia 2016

JAK POZYSKAĆ NASIONO MANGO?

Hej, dzisiaj pokażę Wam moją kolejną roślinę, czyli mango. Z owocem mango mamy generalnie dobre skojarzenia - mało w życiu spotkałem osób, które nie lubią tego pysznego owocu. Na internecie znajduje się dużo metod, jak wysiać mango, kilka próbowałem i nie wyszły, więc podam Wam sprawdzoną metodę! Czy w ogóle wiedzieliście, że w żółtej pestce, znajduje się duże nasiono przypominające wyglądem fasolę?
 Zaczynamy od obrania owocu (osobiście wole go obrać ze skórki niż kroić w popularne kostki, które lepiej wyglądają, ale tracą dużo miąższu; jak kto woli) i wyjęcia pestki.
Teraz następuje najtrudniejszy moment- trzeba otworzyć pestkę, nie uszkadzając nasiona. Można uprzednio zostawić ją 1-2 dni, aby się trochę wysuszyła i nie ślizgała. dokładnie ją oglądając, można wyczuć podłużne wgłębienie : tam będzie najłatwiej rozciąć pestkę. Trzeba bardzo uważać, aby się nie pociąć nożem i żeby nie uszkodzi nasiona! Potem rozszerzamy pestkę i wyjmujemy nasiono. Jeśli pestka jest dość szeroka można nawet ją otworzyć nie używając noża.

 Najtrudniejsze za nami! teraz weźmy kompresy albo gazę (do kupienia w każdej aptece za parę złotych) i torebkę strunową. Chcemy uzyskać coś w rodzaju mini lasu deszczowego- owijamy pestkę w gazę, moczymy w wodzie i wsadzamy do torebki. Musimy teraz postawić torebkę w ciepłe miejsce, inaczej nasiono po prostu nie wykiełkuje albo zajmie mu to bardzo dużo czasu. Ja kładę torebkę przy kaloryferze, kominku albo w kuchni. Bardzo ważne jest zachować rozwagę i nie sprawić, żeby się spaliła!!
nasiono, torebka strunowa i kompresy

Powodzenia! Czekam na Wasze doświadczenia :) P.S.: Pamiętajcie, że rośliny są kapryśne i nie trzeba się zniechęcać, jeśli coś nie pójdzie!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LOSOWY POST: