Jak pozyskać nasiona mango i wyhodować z nich drzewo?

0
37
Rate this post

Mango to jedne z najbardziej popularnych tropikalnych owoców na świecie, cenione zarówno za swój wyjątkowy smak, jak i wartości odżywcze. Hodowanie mango z nasion może być fascynującym projektem, który pozwala nie tylko na cieszenie się świeżymi owocami, ale również na obserwowanie, jak z małego nasionka rozwija się okazałe drzewo. W tym artykule przyjrzymy się krok po kroku, jak pozyskać nasiona mango, przygotować je do posadzenia i ostatecznie wyhodować zdrowe drzewo mango.

Jak pozyskać nasiona mango?

Wybór odpowiedniego owocu

Pierwszym krokiem w pozyskaniu nasion mango jest wybór odpowiedniego owocu. Najlepiej jest wybrać dojrzałe, zdrowe owoce, które nie mają żadnych oznak uszkodzeń lub chorób. Owoc powinien być miękki w dotyku i mieć intensywny, słodki zapach.

Ekstrakcja nasienia

Po wybraniu owocu, przystępujemy do ekstrakcji nasienia:

 1. Przygotowanie: Umyj owoc i osusz go dokładnie.
 2. Obieranie: Ostrożnie obierz skórkę owocu.
 3. Wydobycie nasienia: Przekrój owoc na pół, omijając twardą, centralną część, która zawiera nasienie. Usuń miąższ, starając się nie uszkodzić nasienia.
 4. Oczyszczenie nasienia: Usuń wszelkie resztki miąższu z nasienia. Możesz to zrobić, zamaczając nasienie w wodzie i delikatnie je szorując.

Przygotowanie nasienia do sadzenia

Nasiona mango otoczone są twardą skorupą, która musi być delikatnie usunięta przed posadzeniem:

 1. Usunięcie skorupy: Ostrożnie rozbij skorupę, starając się nie uszkodzić wewnętrznego nasienia. Jest to delikatny proces, który wymaga cierpliwości.
 2. Sprawdzenie nasienia: Upewnij się, że nasienie jest zdrowe i nie ma na nim znaków pleśni czy uszkodzeń.

Jak przygotować nasienie mango do sadzenia?

Wstępne kiełkowanie

Przed posadzeniem nasienia, warto je najpierw skiełkować. Oto jak to zrobić:

 1. Nawilżenie nasienia: Zawiń nasienie w wilgotną szmatkę lub papierowy ręcznik.
 2. Stworzenie warunków do kiełkowania: Umieść zawinięte nasienie w plastikowym pojemniku lub zamknij w plastikowej torbie, aby utrzymać odpowiedni poziom wilgotności.
 3. Monitorowanie: Regularnie sprawdzaj wilgotność i stan nasienia. Pierwsze kiełki powinny pojawić się po kilku tygodniach.

Sadzenie nasienia

Gdy nasienie zacznie kiełkować, można je posadzić:

 1. Wybór odpowiedniej ziemi: Mango najlepiej rośnie w żyznej, dobrze zdrenowanej glebie. Upewnij się, że ziemia jest bogata w składniki odżywcze.
 2. Sadzenie nasienia: Posadź nasienie w ziemi na głębokość około 2-3 cm, delikatnie przysypując ziemią.
 3. Podlewanie: Regularnie podlewaj nasienie, ale unikaj nadmiernego nawadniania, które może prowadzić do gnicia nasienia.

Pielęgnacja młodego drzewka mango

Lokalizacja

Młode drzewko mango potrzebuje dużo światła słonecznego, aby prawidłowo rosnąć. Idealne miejsce powinno być słoneczne i zabezpieczone przed silnym wiatrem.

Podlewanie i nawożenie

Regularne podlewanie jest kluczowe, ale ważne jest, aby nie dopuścić do zastania wody w glebie. Drzewko mango należy również regularnie nawozić, aby zapewnić mu odpowiednią ilość składników odżywczych do wzrostu.

Ochrona przed szkodnikami i chorobami

Młode drzewka mango mogą być podatne na różne szkodniki i choroby. Regularnie sprawdzaj drzewko pod kątem oznak infekcji i szkodników, takich jak mszyce czy mączlik. W razie potrzeby zastosuj odpowiednie środki ochrony roślin.

Hodowanie mango z nasion jest procesem, który wymaga czasu, cierpliwości i troski, ale może być także niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i trochę wiedzy możesz cieszyć się własnymi, świeżymi owocami mango prosto z ogrodu. Zapewni to nie tylko pyszne owoce, ale również przyczyni się do zdobycia nowych umiejętności ogrodniczych.

Dalsze etapy wzrostu drzewka mango

Przesadzanie drzewka

Kiedy młode drzewko mango zacznie rosnąć i stanie się za duże dla pierwotnego pojemnika, konieczne będzie przesadzenie go do większej donicy lub bezpośrednio do gruntu, jeśli klimat i warunki na zewnątrz na to pozwalają. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić prawidłowo:

 1. Wybór odpowiedniego czasu: Najlepszym momentem na przesadzenie jest wczesna wiosna, przed rozpoczęciem sezonu wzrostu.
 2. Przygotowanie nowego miejsca: Upewnij się, że miejsce, do którego przesadzasz mango, ma wystarczającą ilość słońca i jest dobrze zdrenowane.
 3. Przesadzanie: Ostrożnie wyjmij drzewko z dotychczasowego pojemnika, starając się nie uszkodzić korzeni. Przenieś je do nowego miejsca i delikatnie zasyp ziemią, a następnie obficie podlej.

Pielęgnacja dojrzałego drzewa mango

Kiedy drzewo mango osiągnie dojrzałość, wymaga mniejszej ilości intensywnej opieki, ale nadal potrzebuje regularnej pielęgnacji, aby zapewnić obfite plony:

 1. Regularne przycinanie: Przycinanie drzewa mango jest ważne, aby stymulować wzrost i owocowanie. Usuwaj martwe lub chorujące gałęzie, a także te, które zagęszczają koronę drzewa.
 2. Zapobieganie chorobom: Monitoruj drzewo pod kątem oznak chorób, takich jak antraknoza, która powoduje czarne plamy na liściach i owocach. Stosuj odpowiednie fungicydy, jeśli to konieczne.
 3. Ochrona przed mrozem: W chłodniejszych klimatach drzewa mango mogą wymagać ochrony przed mrozem. Obejmująca korzenie warstwa ściółki i osłonięcie drzewa specjalnym materiałem może pomóc przetrwać zimowe miesiące.

Zbiór owoców

Zbiór owoców mango jest najbardziej ekscytującym momentem dla każdego ogrodnika. Owocowanie zazwyczaj zaczyna się po kilku latach od posadzenia:

 1. Optymalny czas zbioru: Owoc mango najlepiej zbierać, kiedy zaczynają zmieniać kolor na bardziej intensywny i wydzielają słodki zapach.
 2. Metody zbioru: Owoców mango nie należy zrywać zbyt wcześnie. Jeśli są zbierane za wcześnie, mogą być twarde i niedojrzałe. Owoce najlepiej jest zbierać ręcznie, delikatnie skręcając je, aby nie uszkodzić gałęzi.

Hodowanie drzewa mango od nasion to długi proces, ale oferuje ogromną satysfakcję z obserwowania, jak z małego nasionka powstaje owocowe drzewo. Pamiętając o regularnej pielęgnacji, odpowiednim nawadnianiu, przycinaniu i ochronie przed szkodnikami oraz chorobami, możesz cieszyć się własnymi, świeżymi mango z ogrodu. Ta przygoda z ogrodnictwem nie tylko wzbogaci Twój ogród, ale także dostarczy cennych doświadczeń i wiedzy na temat uprawy egzotycznych roślin.

Zaawansowane techniki dla zdrowszego drzewa mango

Zastosowanie mulczu

Mulczowanie jest kluczową techniką w pielęgnacji drzewa mango, szczególnie w regionach o gorącym i suchym klimacie. Mulcz pomaga zachować wilgoć w glebie, ogranicza wzrost chwastów i zapewnia dodatkowe składniki odżywcze podczas rozkładania:

 1. Rodzaje mulczu: Do mulczowania mango można użyć kory drzew, słomy, trawy czy nawet kompostu.
 2. Aplikacja mulczu: Nałóż warstwę mulczu o grubości około 5-10 cm wokół podstawy drzewa, ale unikaj bezpośredniego kontaktu z pniem, aby zapobiec gnicie.

Stosowanie nawozów

Regularne nawożenie jest niezbędne dla zdrowego wzrostu i owocowania drzewa mango. Drzewa te potrzebują różnorodnych składników odżywczych, które można dostarczyć poprzez zbilansowane nawożenie:

 1. Typy nawozów: Idealne są nawozy zrównoważone, takie jak 10-10-10 (azot, fosfor, potas), ale również warto rozważyć dodatek mikroelementów, takich jak żelazo, mangan i cynk.
 2. Częstotliwość nawożenia: Nawożenie powinno być dostosowane do etapu wzrostu drzewa – intensywniejsze w okresie wzrostu i mniej intensywne, gdy drzewo wchodzi w fazę spoczynku.

Ochrona przed ekstremalnymi warunkami

Mango są wrażliwe na skrajne warunki pogodowe, w tym zarówno na intensywne upały, jak i niskie temperatury:

 1. Zabezpieczenie przed gorącem: W bardzo gorących klimatach, drzewa mango mogą wymagać ochrony przed słońcem w najgorętszych godzinach dnia, np. przez zacienienie.
 2. Zabezpieczenie przed zimnem: W chłodniejszych klimatach drzewa mogą wymagać osłony termicznej lub umieszczenia w miejscu, które minimalizuje ekspozycję na niskie temperatury.

Walka z chorobami i szkodnikami

Zdrowe drzewo mango może być mniej podatne na szkodniki i choroby, ale ważne jest, aby regularnie monitorować i podejmować interwencje w razie potrzeby:

 1. Kontrola szkodników: Najczęściej mango atakują takie szkodniki jak mszyce, czerwce i mączlik mango. Stosowanie odpowiednich insektycydów lub metod biologicznych może pomóc w ich zwalczaniu.
 2. Zapobieganie chorobom: Regularne przeglądy drzewa pomogą wczesnie zidentyfikować problemy takie jak grzybice czy wirusy. Stosowanie fungicydów i utrzymywanie odpowiedniego reżimu pielęgnacji (np. przycinanie) pomoże utrzymać drzewo w zdrowiu.

Hodowanie mango z nasion jest procesem, który może trwać kilka lat, ale jest też niezwykle satysfakcjonujący i edukacyjny. Pamiętając o tych zaawansowanych technikach i podejmując regularne działania pielęgnacyjne, możesz zwiększyć szanse na to, że Twoje drzewo mango będzie zdrowe, silne i obfite w plony. Ciesz się każdym etapem tego procesu, od kiełkowania nasion, przez pielęgnację młodego sadzonka, aż po owoce zbierane z własnego drzewa.