sobota, 11 lutego 2017

NOWE NASIONA NOWE ROŚLINY CZ. 1: PASSIFLORA, DAKTYLOWIEC, EUKALIPTUS

 Cześć! W tym poście pochwalę się z Wami moimi najnowszymi nabytkami. Ten post będzie podzielony na dwie części, inaczej byłby za długi. Druga część wyjdzie w następną środę. Zacznijmy od tej sławnej passiflory.
1. Męczennica niebieska (Passiflora caerulea) - posadzona 1 lutego 2017

Mam już cztery gatunki passiflor, passiflora caerulea jest więc piąta. W łacinie caerulea oznacza niebieska. Sądze, że chodzi o kolor biało-niebieskiego kwiatu. W każdym razie te nasiona mnie bardzo zaskoczyły, ponieważ kupiłem je w carrefourze w dziale z nasionami warzyw i kwiatów. Nie spodziewałem się tego... :) Ta passiflora jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych gatunków Passiflory. Jak wysiewać te nasiona opisałem w innym poście, więc przejdźmy do kolejnych nasion. 

2. "Palma królewska" czyli daktylowiec kanaryjski (Phoenix canarensis) - posadzone 5 lutego 2017

Te nasiona kupiłem razem z nasionami passiflory. Są to pierwsze nasiona palmy, które wysiewam. Moczyłem przez 72h w ciepłem wodzie, po czym posadziłem do mieszanki ziemi z włóknem kokosowym.

Palma królewska należy do rodziny arekowatych (dawniej palm) wraz z innymi palmami. Pochodzi najprawdopodobniej z wysp Kanaryjskich i występuje w ciepłych rejonach m.in. w krajach śródziemnomorskich. Niestety, jest zagrożony wyginięciem w tym rejonie przez inwazje Rhynchophorus ferrugineus - owada atakującego palmy.
3. Eukaliptus górski (Eucalyptus gunnii) posadzony 1 lutego 2017

Eukaliptus górski, inaczej zwany eukaliptusem niebieskim pochodzi z Tasmanii (wyspa należąca do Australii) i należy do rodziny mirtowatych (Myrtaceae). Jest mrozoodporny, ma niebieskozielone liście i teoretycznie może być uprawiany w Polsce. Pień jest gładki, cienka kora co roku odpada, ale gdy zostanie ona uszkodzona gęsta,żywiczna maź wycieka z pnia. Był nazywany eukaliptusem cydrowym, ponieważ Tasmańczycy próbowali z tej żywicy zrobić piwo. Nazwa się nie przyjęła, piwo również nie. Liście mają w sobie olejki eteryczne, uwalniające się przy ich kruszeniu lub paleniu.
Nasiona wysiałem powierzchownie na włóknie kokosowym.Może nie wybrałem najlepszej pory na wysiew nasion, ale pamiętajmy, że nasiona też tracą ważność!

Powodzenia w uprawie Waszych roślin, jeśli macie pytania, śmiało! :)

2 komentarze:

  1. Miałam kiedyś Pasiflore niestety jakiś czas temu jej żywot dobiegł końca. Muszę zakupić ją po raz kolejny ;] Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U mnie passiflory bardzo dobrze rosną :)) polecam sianie z nasion owocu marakui (dużo ich jest i są w miarę dostępne) tymczasem nasiona palmy królewskiej już kiełkują! :)

      Usuń

LOSOWY POST: