sobota, 25 stycznia 2020

KOLCZOCH JADALNY Z REUNION U MNIE NA PARAPECIE - CHAYOTTE LUB CHOUCHOU


Z ostatnich wakacji wróciłem mając w walizce dużo nasion i owoców. Przywiozłem m.in. nasiona moringi, sapote czy bawełny. Jednym z ciekawszych nasion okazało się nasiono kolczocha jadalnego (Sechium edule), które wykiełkowało jeszcze będąc w owocu. Kolczoch jadalny jest popularną rośliną występującą na wyspach karaibskich, południowoafrykańskich, na Hawajach. Pochodzi z Meksyku, ale jest też uprawiany w północnej Afryce! Coraz częściej spotykamy go w Europie.
Będąc już w domu, wsadziłem nasiono z lekko rozwiniętymi korzeniami do szklanki z wodą w celu ukorzenienia ,,sadzonki''. Bardzo szybko się rozwinęło, jako że kolczoch należy do dyniowatych (Cucurbitaceae) - rodziny, którą bardzo lubię. Należą do niej warzywa i owoce takie jak dynia, ogórek, cukinia, kiwano, melon czy arbuz.

Owoc kolczocha

Owocem jest duża jagoda, która może ważyć do 2 kilogramów. Nazywamy je po francusku chayote (czyt. ,,szajot"), christophine (czyt.,,kristofin") lub chouchou (czyt. ,,szuszu"). Zawiera dużo skrobi, przez co jest wykorzystywana w kuchni (bardzo polecam ciasto z chayote). Chouchou można jeść zarówno na słodko, jak i na słono. Surowy, jak i gotowany. W ciepłym i wilgotnym klimacie ta roślina rośnie jak chwast, więc owoc jest bardzo dostępny i tani. Mniej więcej jak nasz polski ziemniak lub dynia. W odróżnieniu od reszty owoców roślin z rodziny dyniowatych, chouchou zawiera tylko jedno, duże nasiono ciężkie do wydobycia. Owoc zawiera dużo błonnika (poprawia trawienie), zawiera antyoksydanty, cynk oraz witaminę C w dużych ilościach.

Uprawa kolczocha

Roślina jest żyworodna, ponieważ jak już wspominałem, roślina kiełkuje jeszcze będąc w owocu.  Aby zapewnić jej dobry wzrost, należy ją prowadzić na podporze. Roślinę sadzimy późną zimą a na wiosnę sadzimy do gruntu. Może być uprawiana jako wieloletnia jeśli ją ochronimy od mrozu. Możną posadzić korzeń głęboko (np. na 30 cm wgłąb ziemi). Temperatura powinna się wahać między 15 a 30 stopniami Celsjusza. Za niska sprawi słaby wzrost, za duża utrudni utrzymanie się owoców i kwiatów. Owoce mogą dojrzeć w 6 tygodni po pojawieniu się kwiatów. Jak rzeczywiście będzie, to wyjdzie w praniu.
Zastosowanie

Poza gastronomicznym zastosowaniem kolczocha, m.in. na wyspie Reunion wykorzystuje się jego pędy do wytworzenia "włoskiej słomy", z której następnie można zrobić kapelusze.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LOSOWY POST: