niedziela, 18 sierpnia 2019

KORALOWIEC ZAKWITŁ NA PARAPECIE

W ubiegłym roku kolejna egzotyczna roślina zadomowiła na moim parapecie, po tym jak w kwietniu przywiozłem ją z Francji, gdzie została sprowadzona z Indonezji. Najpierw przebyła dość długą drogę samochodem, a potem eksperymentowałam ze znalezieniem dobrego miejsca dla niej w domu. Tak więc ma za sobą dużo kilometrów i przeżyć, ale jakoś sobie daje radę.

Mowa o Jatropha multifida, czyli o potocznie zwanym Koralowcu. Najpierw stał na biurku w miejscu jasnym, ale oddalonym od okna. I tutaj było w miarę dobrze, choć jak się okazało za rzadko go podlewałam i często opadały mu liście.. Przeniosłam bliżej okna i to był błąd. Narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, coraz bardziej marniał.


Dopiero w wilgotnej łazience na parapecie przy ryflowanych szybach poczuł się doskonale. Z dnia na dzień pojawiały się nowe liście, które szły ku rozproszonemu światłu jak burza. Pień znacząco nabrał objętości, a tej wiosny pojawił się przepiękny kwiatostan w kolorach koralowych. Stąd też pochodzi wtórna nazwa tej rośliny - Koralowiec. Tak urósł, że nie mieści się już na parapecie i musiałam go postawić niżej na wannie. Przerósł półtora metra. Podsumowując, odpowiednie warunki dla koralowca to wilgotne powietrze, regularne podlewanie oraz dużo rozproszonego światła.
Trzy tygodnie temu zakwitł po raz drugi w tym roku. I chyba jeszcze bardzo urośnie. Pojawia się coraz więcej nowych liści a wygląda tak, jakby zaraz miał się rozkrzewić.

I jeszcze odrobinę wiedzy na temat tej ciekawej rośliny oraz jej krewnych.
Opisywana jatrofa pochodzi z tropikalnych części Ameryki Środkowej i należy do rodziny wilczomleczowatych (Euphorbiaceae). Jest więc sukulentem, a w jej liściach płynie białe mleczko, które potencjalnie ma drażniące działanie na skórę. Owoce są wykorzystywane jako środek przeczyszczający w medycynach ludowych. W Meksyku je się młode liście jatrofy jak inne warzywa liściaste.
Rodzaj Jatropha obejmuje co najmniej około dwustu gatunków. Większość z nich rośnie na środkowej oraz południowej części kontynentu amerykańskiego. Około 70 gatunków rośnie dziko w Afryce. Na całym świecie uprawiana jest jako roślina dekoracyjna.

Asia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LOSOWY POST: