sobota, 4 marca 2017

PLATAN KLONOLISTNY



Platana klonolistnego poznałem na wakacjach. Kiedy usłyszałem "zobaczysz platana" pomyślałem o bananowcu (odmiana banana po angielsku: plantain; banan po hiszpańsku: platano). Ale chwila. Bananowiec na wsi w Polsce? Coś mi tu nie gra. Okazało się, że po prostu istnieje pewien gatunek drzewa, o którym nie miałem zielonego pojęcia!
pączki platana
Platan klonolistny jest prawdopodobnie mieszańcem międzygatunkowym pomiędzy platanem wschodnim i platanem zachodnim. Nasz platan należy do rodziny platanowatych (Platanaceae). Nazwa łacińska (Platanus acerifolia) znaczy dosłownie platan o liściach klonu. Acer bowiem znaczy "klon" a folius "liść". W Anglii zyskał ksywkę "platana londyńskiego" ze względu na dużą odporność na zanieczyszczenia, których w Londynie jest dużo. 

Platan, którego spotkałem znajduje się w Solcu-Zdrój. Jest posadzony blisko innych drzew, między innymi wielkimi tujami (Thuja). Platan klonolistny lubi rosnąć jako soliter (1), dorasta do 35 metrów wzrostu, lubi słońce i ma rozłożystą koronę. Rosną też czasami w alejach, tworząc aleje platanowe. Liście platana są dłoniastoklapowane (2) mające od trzech do siedmiu klapów (3). Liście rosną naprzemianlegle (4). Platana spotkałem zimą, więc ich nie widziałem zielonych, lecz brązowe...
Jak rozpoznać platana? Przede wszystkim dzięki korze, która jest bardzo rozpoznawalna. Tworzy nieregularne, cienkie łuski. Bardzo efektownie wyglądające. 

kora platana klonolistnego
SŁOWNIK: 

(1) soliter: drzewo rosnące samotnie na otwartym terenie. Bardzo odsłonięte.

(2) dłoniastoklapowane (liście): specyficzny kształt liścia. Dość znany klon ma takie właśnie liście. 

(3) klap: klap jest częścią liścia złożonego z kilku liści osadzonych na jednej osi. Na przykład passiflora mollissima ma 3-klapowe liście (zobacz post)  


(4) (ulistnienie) naprzemianległe: gdy na łodydze liście wyrastają pojedynczo w linii mającej kształt spirali.

2 komentarze:

  1. Oj mam wielki sentyment do platanów, nawet niedawno pisałam artykuł na zlecenie o nim :]

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ostatnio widuje je coraz częściej, i za każdym razem cieszę się, gdy spotykam takiego platana! A gdzie ten artykuł można przeczytać?

      Usuń

LOSOWY POST: