Jak zrobić kompost? Nawożenie kompostem – porady

0
10
Rate this post

Jak zrobić kompost? Nawożenie kompostem – porady

Tworzenie własnego kompostu jest ekologicznym sposobem na recykling odpadów kuchennych i ogrodowych, a także znakomitą metodą na wzbogacenie gleby w ogrodzie. W poniższym artykule znajdziesz szczegółowe informacje na temat tego, jak zrobić kompost oraz jak wykorzystać go do nawożenia.

Czym jest kompost?

Kompost to zdegradowana organiczna masa, która powstaje z odpadów roślinnych takich jak resztki warzyw, owoce, skoszona trawa czy liście. Proces kompostowania pozwala zamienić te odpady w bogaty, odżywczy materiał, który może znacznie poprawić jakość gleby w ogrodzie.

Dlaczego warto kompostować?

 1. Recykling odpadów: Kompostowanie pozwala zmniejszyć ilość odpadów trafiających na wysypiska.
 2. Wzbogacenie gleby: Kompost jest bogaty w składniki odżywcze i poprawia strukturę gleby, co sprzyja lepszemu wzrostowi roślin.
 3. Zdrowie roślin: Używanie kompostu może pomóc w zapobieganiu chorobom roślin, ponieważ poprawia ogólną kondycję gleby.

Jak zrobić kompost?

Wybór odpowiedniego miejsca

Kompostownik powinien być umieszczony w miejscu osłoniętym, ale nie całkowicie zamkniętym, co pozwala na dostęp powietrza, który jest kluczowy dla procesu kompostowania. Dobrze jest również, jeśli miejsce jest częściowo zacienione, co pomoże w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności.

Budowa kompostownika

Kompostownik można kupić lub zbudować samodzielnie. Może być wykonany z drewna, palet, plastiku czy nawet starych cegieł. Ważne jest, aby kompostownik miał kontakt z ziemią, co pozwoli na dostęp dżdżownic i mikroorganizmów, które przyspieszają rozkład materii organicznej.

Co można kompostować?

 • Odpady zielone: skoszona trawa, liście, resztki owoców i warzyw,
 • Odpady brązowe: gałęzie, kawałki drewna, papier, tektura.

Jak układać warstwy?

Idealny kompost powstaje przez naprzemienne układanie warstw odpadów zielonych i brązowych. Zielone odpady dostarczają azotu, a brązowe – węgla. Dobrze jest też dodawać warstwy ziemi, co wprowadzi do kompostu więcej mikroorganizmów.

Nawadnianie i mieszanie

Kompost powinien być wilgotny, ale nie mokry. Warto go regularnie przewracać i mieszać, co pozwoli na dostęp tlenu, niezbędnego do procesu kompostowania.

Nawożenie kompostem

Kiedy kompost jest gotowy?

Kompost jest gotowy, gdy jest ciemny, kruszasty i ma ziemiasty zapach. Proces ten zazwyczaj trwa od 3 do 6 miesięcy.

Jak stosować kompost?

 1. Jako mulcz: Kompost można rozsypać na powierzchni gleby wokół roślin, co pomoże w zatrzymywaniu wilgoci i ograniczy wzrost chwastów.
 2. Do gleby: Przed posadzeniem roślin można wymieszać kompost z glebą, co wzbogaci ją w składniki odżywcze.
 3. Jako domieszka do doniczek: Kompost świetnie sprawdzi się także jako składnik ziemi do doniczek.

Wskazówki i porady

 • Nie dodawaj do kompostownika resztek mięsnych ani tłuszczów, które mogą przyciągać szkodniki.
 • Regularne przewracanie kompostu przyspieszy proces rozkładu.
 • Jeśli kompost pachnie nieprzyjemnie, może to oznaczać zbyt dużą wilgotność lub brak tlenu.

Kompostowanie to prosta i satysfakcjonująca metoda na przyczynienie się do lepszego środowiska i zdrowszego ogrodu. Zachęcamy do wypróbowania tej metody i cieszenia się bogatszą glebą oraz piękniejszymi roślinami.

Jak radzić sobie z problemami podczas kompostowania?

Podczas tworzenia i utrzymania kompostownika mogą pojawić się różne problemy. Oto kilka typowych kwestii i jak sobie z nimi radzić:

1. Kompost jest zbyt mokry

Nadmierna wilgoć w kompoście może powodować nieprzyjemny zapach i spowolnić proces rozkładu. Aby temu zaradzić:

 • Dodaj więcej materiałów brązowych, takich jak suche liście, trociny czy rozdrobnione gałęzie, które wchłoną nadmiar wody.
 • Przekop kompost, aby poprawić cyrkulację powietrza.
 • Zasłoń kompostownik, jeśli pada deszcz, aby zapobiec nadmiernemu zamoczeniu.

2. Kompost nie nagrzewa się

Jeśli kompost nie nagrzewa się, proces rozkładu może być zbyt wolny. Przyczyny mogą być różne:

 • Za mało materiału azotowego: Dodaj więcej zielonych odpadów, takich jak resztki kuchenne czy skoszona trawa.
 • Brak wilgotności: Upewnij się, że kompost jest odpowiednio wilgotny. Kompost powinien być wilgotny, ale nie mokry.
 • Zbyt mała ilość kompostu: Większa masa kompostowa lepiej zatrzymuje ciepło. Rozważ dodanie więcej materiału do kompostownika.

3. Obecność niepożądanych zwierząt

Szczury, myszy czy inne zwierzęta mogą być przyciągane przez niektóre rodzaje odpadów. Aby ograniczyć ten problem:

 • Unikaj dodawania mięsa, ryb, tłuszczów i produktów mlecznych, które są szczególnie atrakcyjne dla zwierząt.
 • Zabezpiecz kompostownik za pomocą siatki o drobnych oczkach na dnie i wokół, aby zapobiec dostępowi zwierząt.
 • Regularnie przekopuj kompost, aby zapachy były mniej intensywne i mniej atrakcyjne dla zwierząt.

4. Kompost pachnie nieprzyjemnie

Nieprzyjemny zapach może wskazywać na nieprawidłowe warunki w kompoście, takie jak zbyt duża wilgoć, brak tlenu czy zbyt dużo odpadów kuchennych w stosunku do materiałów brązowych. Rozwiązania to:

 • Dokładne mieszanie i przewracanie kompostu, aby zapewnić dostęp tlenu.
 • Zbilansowanie stosunku zielonych i brązowych materiałów w kompostowniku.
 • Regularne dodawanie warstw ziemi może również pomóc zneutralizować nieprzyjemne zapachy.

5. Wolny proces kompostowania

Czasami kompost może rozkładać się wolno z powodu złego bilansu składników, braku wilgoci lub niskiej temperatury. Możesz:

 • Dodać aktywator kompostowy, który jest dostępny w sklepach ogrodniczych, aby przyspieszyć proces.
 • Zwiększyć temperaturę wokół kompostownika, np. poprzez umieszczenie go w słoneczniejszym miejscu (jeśli temperatura jest czynnikiem).
 • Dokładnie mieszać i przewracać kompost, co zapewni lepszą cyrkulację powietrza i równomierny rozkład temperatury i wilgotności.

Kompostowanie jest fantastycznym sposobem na przetwarzanie odpadów organicznych i poprawę jakości gleby w ogrodzie. Przy odrobinie praktyki i znajomości podstawowych zasad, każdy ogrodnik może efektywnie tworzyć i używać kompostu. Nie tylko przyczynia się to do zdrowszego ogrodu, ale także do ochrony środowiska poprzez redukcję odpadów. Zacznij kompostować już dziś i zobacz, jak Twoje rośliny kwitną dzięki naturalnemu i odżywczemu wsparciu, jakie oferuje kompost.

Jak poprawić jakość kompostu?

Aby Twój kompost był jak najwyższej jakości i skutecznie wspomagał rozwój roślin, warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych aspektów, które mogą znacząco poprawić jego właściwości.

1. Zachowanie odpowiedniego stosunku C/N (węgiel/azot)

Odpowiedni stosunek węgla do azotu (C/N) jest kluczowy dla efektywnego procesu kompostowania. Zalecany stosunek to około 30 części węgla (materiały brązowe) do 1 części azotu (materiały zielone). Jeśli masz zbyt dużo materiałów zielonych, kompost może być zbyt mokry i zacząć cuchnąć; zbyt wiele materiałów brązowych spowoduje, że rozkład będzie bardzo wolny.

2. Dodawanie skorup jajek

Skorupy jajek to doskonałe źródło wapnia, które nie tylko wzbogaca kompost, ale także pomaga w neutralizowaniu jego pH. Dodatkowo, drobno zmielone skorupy mogą przyczynić się do struktury kompostu, co poprawia jego przepuszczalność i napowietrzenie. Przed dodaniem do kompostownika skorupy należy dobrze wysuszyć i zmielić na drobny proszek.

3. Użycie popiołu drzewnego

Popiół drzewny może być cennym dodatkiem do kompostu, dostarczając potasu i mikroelementów, które są korzystne dla roślin. Jednak należy go używać z umiarem, ponieważ zbyt duża ilość popiołu może prowadzić do zbyt wysokiego pH gleby. Dodawaj popiół wyłącznie w małych ilościach i tylko wtedy, gdy jest to popiół z palenia czystego drewna, bez żadnych dodatków chemicznych.

4. Dodanie gliny lub ziemii ilastej

W przypadku, gdy kompost jest zbyt luźny i szybko wysycha, można dodać trochę gliny lub ziemii ilastej. Te materiały pomagają w zatrzymywaniu wilgoci i składników odżywczych w kompoście. Zwiększają też jego ciężar i stabilność.

5. Używanie kompostu do tworzenia herbaty kompostowej

Herbata kompostowa to płynny ekstrakt kompostu, który można stosować jako naturalny i silnie działający nawóz. Do jej przygotowania można użyć gotowego kompostu, który zalewa się wodą i pozostawia na kilka dni, następnie filtruje. Taki roztwór jest doskonały do podlewania roślin, dostarczając im szybko przyswajalne składniki odżywcze.

6. Regularne testowanie kompostu

Testowanie kompostu na obecność składników odżywczych i pH jest ważne, aby zrozumieć, jakie korzyści przynosi on roślinom. Można to robić za pomocą zestawów testowych dostępnych w sklepach ogrodniczych. Wyniki testów pozwolą dostosować proces kompostowania lub sposób jego stosowania, aby jak najlepiej odpowiadał potrzebom Twojego ogrodu.

Kompostowanie to nie tylko sposób na zmniejszenie ilości odpadów, ale także metoda na produkcję wartościowego dodatku do gleby, który naturalnie wspiera zdrowie i wzrost roślin. Prawidłowo zarządzany kompostownik może dostarczyć nieocenione korzyści dla każdego ogrodu, przekształcając odpady kuchenne i ogrodowe w czarne złoto ogrodnictwa. Stosując się do powyższych wskazówek, można maksymalnie zwiększyć efektywność swojego kompostownika i cieszyć się zdrowszym, bardziej kwitnącym ogrodem.