sobota, 16 marca 2019

KLON PALMOWY


 Klon palmowy jest ozdobnym drzewem lub dużym krzewem. Dorasta od 3 do 6 metrów wysokości. Czym się wyróżnia, jak zyskał sławę wśród roślin ogrodowych?

Liście klonu palmowego (Acer palmatum) są klapowe (Jeśli nie wiesz, co to oznacza - zapraszam do przeczytania posta o platanie klonolistnym) oraz mają przepiękne barwy (od żółtozielonych do krwisto-bordowych). Gdyby nie człowiek, ten gatunek klonu zapewne by już dawno wyginął. Aby to zrozumieć, musimy zagłębić się w świat botaniki... Zacznijmy od fotosyntezy. Jest to proces, podczas którego roślina przemienia CO2 (dwutlenek węgla), wodę oraz światło słoneczne w O2 (tlen) oraz cukry potrzebne roślinie do poprawnego wzrostu.
 Upraszczając, światło jest wchłaniane przez chlorofil - barwnik odpowiedzialny za zielony kolor liści. Jest on zielony, ponieważ wchłania on w większości niebieskie oraz czerwone światło, a odbija zielone - to zielone światło dociera do naszych oczu i postrzegamy liść jako zielony. 

Z kolei liście klonu palmowego wchłaniają głównie niebieskie światło, a odbijają czerwone i zielone. Więcej czerwonego od zielonego - z czego wynika czerwone postrzeganie liści przez nasze oczy.

 
Tak więc komórki klonu palmowego wchłaniają mniej światła, przez co produkują mniej cukrów a samo drzewo rośnie wolniej i jest mniej odporne na mrozy.

Podsumowując, gdyby człowiek nie uległ urokom tych pięknych liści, Acer palmatum dawno by został zdominowany przez inne roślinny, a może by nawet wyginął... Jednak całe szczęście dla niego znalazł miejsce na sklepowych półkach i w ogrodach botanicznych uwodząc ludzi swoimi cudnymi liśćmi!  

W zeszłym roku późnym latem posadziłem klon palmowy przed domem, chwilowo widać na nim pąki. Gdy pojawią się liście, na pewno podzielę się zdjęciami!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LOSOWY POST: