sobota, 15 lutego 2020

PIELĘGNACJA EPIPREMNUM

Epipremnum aureum jest niezwykle żywotną rośliną, dlatego wszystkim początkującym polecam uprawę tej rośliny, która sprawia dużo satysfakcji od samego początku.W tym poście opiszę roślinę oraz powiem jak należy skutecznie się nią zajmować.
Jeśli chcesz wiedzieć jak rozmnażać epipremnum, zapraszam Cię do kolejnego posta z serii o tej ciekawej roślinie pod tym linkiem (Rozmnażanie Epipremnum).


Epipremnum aureum (złociste)


Najpierw trochę o tej roślinie. Jest to pnącze z rodziny obrazkowatych (Araceae) wraz z monsterą dziurawą, filodendronami, anturium, skrzydłokwiatem - można by ją nazwać rodziną typowych polskich roślin doniczkowych :)
Scindapsus w swoim naturalnym środowisku (pochodzi z tropikalnej południowo-wschodniej Azji a dziś rośnie w licznych miejscach wskutek introdukcji - np. na wyspie Reunion) ma wielkie, dziurawe liście oraz łodygę dorastającą do 4 cm szerokości. W domowych warunkach jest to ponoć nieosiągalne. O dziwo, jest zwane ,,pnączem diabła". Nie jestem w stanie znaleźć wyjaśnienia do tego przydomka! Jest trochę wbrew naszej intuicji, która byłaby bardziej skłonna ,,miło" nazywać to pnącze, zważywszy na jej liście w kształcie w serc. Również w chińskiej ideologii 风水 (Feng Shui) roślina ta jest bardzo doceniana.
 Pielęgnacja  
Pielęgnacja epipremnum jest niezwykle prosta, gdyż aby zapewnić jakikolwiek wzrost, wystarczy tylko i jedynie podlewać roślinę. Polecam ją zazwyczaj zapominalskim, ponieważ scindapsus nie obrazi się gdy raz na jakiś czas zapomnimy o jego istnieniu... To niesamowite pnącze urośnie nawet w ubogiej ziemi czy małej doniczce
Oczywiście jeśli chcemy jej zapewnić optymalny wzrost, należy przestrzegać pewnych zasad.  Jak ze wszystkimi roślinami, odstępy czasowe między podlewaniem zależą od tego, do czego dotychczas była przyzwyczajona roślina. Staramy się stopniowo zmieniać metody pielęgnacji, jeśli już to robimy. Tak więc przede wszystkim ważna jest stała obserwacja naszej rośliny.
Metoda ,,wyjazdu na wakacje"
Na pewno nie robimy czegoś takiego, że dotychczas podlewaliśmy roślinę raz na dwa dni małą ilością wody a z dnia na dzień nagle będziemy ją podlewać wiadrem wody raz na trzy tygodnie.  
Swoją drogą bardzo polecam podlewać rośliny metodą "wyjazdu na wakacje", tzn. podlewać rośliny solidnie raz na tydzień lub dwa dużą ilością wody (w zależności od rozmiaru) zamiast podlewać codziennie małą ilością wody. Przemawia za tym fakt, że rośliny przyzwyczajają się do warunków, które im sprawiamy. Gdy wyjedziemy na tydzień, a podlewamy rośliny raz na dwa tygodnie, te ostatnie nawet nie poczują, że nas nie było ! :) Ryzyko tej metody jest takie, że w chwili gdy roślina jest spragniona a my zapomnimy jej podlać może po prostu wyschnąć. Dlatego trzeba stale obserwować!

Jeśli chcesz, aby twoje Epipremnum miało duże, piękne liście i grube łodygi najlepiej jest je zimować w temperaturze między 15 a 18 *C.
Epipremnum może nawet wrosnąć się w ścianę jeśli pozwolimy mu na to. Niestety wiążą się z tym konsekwencję w postaci dziur w otynkowaniu i zerwana farba...
W zdrowym powietrzu zdrowy duch

Epipremnum jest tzw. rośliną oczyszczającą powietrze. Zostało przebadane i uzyskalo wzrowe wyniki. Zachęcam Cię do obejrzenia tego 4-minutowego filmiku (po angilelsku z napisami), ponieważ pokaże Ci, jak bardzo epipremnum jest silną i mocno działającą rośliną.
Poza aspektem związanym czystko z chemią powietrza, ta roślina rośnie bardzo szybko i jej sercowate liście są po prostu piękne! A zawsze uprawa takiej rośliny sprawia dużo radości i przyjemności.


Jeśli chcesz wiedzieć jak rozmnażać epipremnum, zapraszam Cię do kolejnego posta z serii o tej ciekawej roślinie pod tym linkiem (Rozmnażanie Epipremnum).

Cyprian

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LOSOWY POST: