Jak przesadzać storczyki Phalaenopsis – kompletny przewodnik

0
30
Rate this post

Storczyki Phalaenopsis, znane również jako motylkowe orchidee, są jednymi z najbardziej popularnych kwiatów domowych na całym świecie. Ich delikatne kwiaty przypominające motyle, długi czas kwitnienia i stosunkowo prosta pielęgnacja sprawiają, że są ulubieńcami wielu hodowców. Jednakże, aby storczyk cieszył oko zdrowym wyglądem i obfitym kwitnieniem, niezbędna jest odpowiednia przesadzka. W tym artykule dowiesz się krok po kroku, jak prawidłowo przesadzić Phalaenopsis, aby zapewnić mu najlepsze warunki do wzrostu.

Kiedy przesadzać storczyki Phalaenopsis?

Najlepszy czas na przesadzanie storczyków Phalaenopsis to moment tuż po zakończeniu kwitnienia, gdy roślina zaczyna wypuszczać nowe korzenie. To zazwyczaj wiosna lub wczesne lato, ale dokładny czas może się różnić w zależności od cyklu życiowego konkretnego storczyka i warunków w jego domowym środowisku.

Przesadzanie storczyków jest zalecane w następujących sytuacjach:

 • Substrat zaczął się rozkładać: co zazwyczaj ma miejsce co 2-3 lata.
 • Korzenie wyglądają na przeludnione: i zaczynają wychodzić poza granice doniczki.
 • Roślina przestaje kwitnąć: mimo właściwej pielęgnacji, co może świadczyć o wyczerpaniu składników odżywczych w substracie.
 • Zauważalne są objawy chorób: takich jak gnicie korzeni, które wymagają natychmiastowej interwencji.

Przygotowanie do przesadzania

Materiały:

 • Nowa doniczka: o średnicy większej o około 2 cm niż poprzednia.
 • Substrat dla orchidei: najlepiej specjalistyczna mieszanka torfu, kory sosnowej i perlitu.
 • Nożyczki lub sekator: zdezynfekowane.
 • Woda: do namoczenia korzeni i oczyszczenia ich z resztek starego substratu.

Kroki przygotowawcze:

 1. Podlej storczyka delikatnie dzień przed przesadzaniem, aby korzenie były elastyczne i łatwiejsze do manipulacji.
 2. Przygotuj nową doniczkę i substrat, upewniając się, że doniczka jest dobrze oczyszczona i ma odpowiednie otwory drenażowe.
 3. Zdezynfekuj narzędzia, które będziesz używać.

Proces przesadzania

Usuwanie z doniczki

 1. Delikatnie wyjmij storczyka z doniczki, trzymając go za podstawę łodygi, tuż nad powierzchnią ziemi.
 2. Ostrożnie oczyść korzenie z pozostałości starego substratu. Możesz użyć ciepłej wody, aby ułatwić sobie to zadanie.

Przycinanie korzeni

 1. Zbadaj korzenie pod kątem zgnilizny lub uszkodzeń. Zdrowe korzenie są zazwyczaj zielone, twarde i elastyczne.
 2. Przytnij uszkodzone lub zgniłe korzenie, używając zdezynfekowanych nożyczek lub sekatora. Pozostaw tylko zdrowe, silne korzenie.

Sadzenie w nowej doniczce

 1. Umieść trochę substratu na dnie nowej doniczki.
 2. Pozycjonuj orchideę w doniczce, rozkładając korzenie delikatnie wokół.
 3. Dopełnij doniczkę substratem, upewniając się, że korzenie są równomiernie pokryte, ale nie ubijaj mocno ziemi.

Po przesadzeniu

 1. Podlej storczyka umiarkowanie, aby substrat był wilgotny, ale nie mokry.
 2. Umieść storczyka w miejscu z rozproszonym światłem, ale bez bezpośredniego nasłonecznienia.

Dalsza pielęgnacja po przesadzeniu

Po przesadzeniu Phalaenopsis potrzebuje szczególnej troski:

 • Podlewanie: dopiero gdy substrat jest całkowicie suchy. Zazwyczaj co 7 do 10 dni.
 • Nawożenie: stosuj specjalistyczne nawozy dla orchidei, raz w miesiącu.
 • Oświetlenie: zapewnij jasne, rozproszone światło.
 • Wilgotność: utrzymuj wysoką, na poziomie 60-70%.

Przesadzanie storczyków Phalaenopsis może wydawać się skomplikowane, ale z odpowiednią techniką i trochą praktyki, szybko stanie się rutynowym elementem ich pielęgnacji. Regularne przesadzanie nie tylko przyczynia się do zdrowia i żywotności twojego storczyka, ale również stymuluje obfite kwitnienie. Pamiętaj, aby obserwować swoje rośliny i reagować na ich potrzeby, a one z pewnością odwdzięczą się pięknymi kwiatami.

Jak rozpoznać, że storczyk Phalaenopsis jest gotowy do przesadzenia?

Zanim przystąpisz do przesadzania, ważne jest, aby upewnić się, że Twój storczyk rzeczywiście tego potrzebuje. Oto kilka wskaźników, które pomogą Ci zdecydować, czy nadszedł odpowiedni czas:

 • Korzenie wypełniają doniczkę: Jeżeli korzenie storczyka zaczynają wyłaniać się przez otwory drenażowe lub są widoczne na powierzchni ziemi, to znak, że roślina potrzebuje więcej miejsca.
 • Substrat jest stary i rozkładający się: Substrat, który zmienia kolor na ciemniejszy, jest mokry i gąbczasty lub wydziela nieprzyjemny zapach, powinien być wymieniony na świeży.
 • Zmniejszona aktywność wzrostu: Jeśli storczyk przestaje wypuszczać nowe liście lub korzenie, może to oznaczać, że substrat jest wyczerpany i roślina nie może prawidłowo się rozwijać.

Krok po kroku: Przesadzanie storczyków Phalaenopsis

Krok 1: Wyjęcie storczyka z doniczki

 • Delikatność jest kluczem: Ostrożnie wyjmij roślinę z doniczki, próbując jak najmniej naruszyć korzenie. Możesz lekko nacisnąć boki doniczki, aby ułatwić wyjęcie storczyka.
 • Ocena korzeni: Po wyjęciu storczyka dokładnie obejrzyj korzenie. Usuń wszystkie martwe lub zgniłe korzenie, a zdrowe przemyj ciepłą wodą.

Krok 2: Przygotowanie nowej doniczki i substratu

 • Wybór doniczki: Upewnij się, że nowa doniczka jest nieco większa od poprzedniej, ale nie za duża, storczyki lepiej rosną w „ciasnych” warunkach.
 • Substrat: Idealny substrat dla Phalaenopsis to mieszanka kory sosnowej, wermikulitu i torfu. Możesz również dodać trochę węgla drzewnego, który pomoże utrzymać substrat świeży.

Krok 3: Sadzenie storczyka

 • Umieszczanie storczyka: Na dnie doniczki umieść warstwę substratu, a następnie delikatnie rozłóż korzenie storczyka i powoli dodawaj resztę substratu, starając się nie naruszyć ułożenia korzeni.
 • Stabilizacja rośliny: Upewnij się, że storczyk stoi stabilnie. Substrat powinien być luźno nałożony, aby zapewnić dobry przepływ powietrza dla korzeni.

Krok 4: Pielęgnacja po przesadzeniu

 • Pierwsze podlewanie: Bezpośrednio po przesadzeniu lekko podlej storczyka. Następne podlewanie wykonaj, gdy substrat jest całkowicie suchy – zazwyczaj wystarczy podlewać raz w tygodniu.
 • Miejsce: Umieść storczyka w miejscu, gdzie będzie miał dostęp do jasnego, ale rozproszonego światła. Unikaj bezpośredniego nasłonecznienia, które może spowodować poparzenia liści.

Często popełniane błędy

Nadmierne podlewanie

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest nadmierne podlewanie storczyków po przesadzeniu. Pamiętaj, że korzenie orchidei łatwo gnią, jeśli mają stały kontakt z wodą. Zawsze pozwól substratowi wyschnąć pomiędzy podlewaniami.

Zbyt duża doniczka

Używanie zbyt dużej doniczki może prowadzić do zastojów wodnych i mniejszej wentylacji korzeni, co sprzyja rozwojowi chorób. Wybierz doniczkę, która jest tylko nieco większa niż bryła korzeniowa.

Ignorowanie warunków świetlnych

Storczyki Phalaenopsis preferują jasne, ale rozproszone światło. Zbyt mało światła może spowodować, że roślina nie będzie kwitła, natomiast zbyt intensywne światło może poparzyć liście.

Przesadzanie storczyków Phalaenopsis nie jest trudne, ale wymaga dokładności i uwagi na potrzeby rośliny. Regularne przesadzanie, dostosowane do stanu rośliny i warunków w jej otoczeniu, pomoże utrzymać Twoje orchidee w zdrowiu i sprawi, że będą pięknie kwitnąć przez wiele lat.

Jak dbać o storczyki Phalaenopsis po przesadzeniu?

Prawidłowa pielęgnacja storczyków Phalaenopsis po przesadzeniu jest kluczowa, aby zapewnić roślinom najlepsze warunki do wzrostu i kwitnienia. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zadbać o Twoje orchidee w nowym domu.

1. Podlewanie

 • Częstotliwość: Storczyki należy podlewać raz na tydzień lub dwa, w zależności od warunków klimatycznych i szybkości wysychania substratu. W zimie, gdy temperatura jest niższa i rośliny rosną wolniej, częstotliwość podlewania można zmniejszyć.
 • Technika: Podlewaj storczyka wodą o pokojowej temperaturze, delikatnie wlewając wodę bezpośrednio pod korzenie. Unikaj zalewania liści i kwiatów.

2. Nawożenie

 • Rodzaj nawozu: Użyj nawozu przeznaczonego specjalnie dla orchidei, który zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach.
 • Schemat nawożenia: Nawóz stosuj co drugie podlewanie w okresie wzrostu (wiosna-lato), a w okresie spoczynku (jesień-zima) ogranicz do raz na miesiąc.

3. Warunki świetlne

 • Umiejscowienie: Phalaenopsis preferuje jasne, ale rozproszone światło. Idealne miejsce to wschodnie lub zachodnie okno z zasłoną filtrującą bezpośrednie promienie słoneczne.
 • Unikanie słońca: Bezpośrednie nasłonecznienie, szczególnie w południe, może spowodować poparzenia liści, dlatego ważne jest, aby zapewnić roślinie ochronę w postaci lekkiego cienia.

4. Wilgotność i temperatura

 • Wilgotność: Storczyki lubią wysoką wilgotność, na poziomie 60-70%. Możesz zwiększyć wilgotność wokół rośliny, używając nawilżaczy powietrza lub umieszczając doniczkę na tacy z mokrym żwirem.
 • Temperatura: Idealna temperatura dla Phalaenopsis to 18-25°C w ciągu dnia i nieco chłodniej w nocy. Unikaj przeciągów i gwałtownych zmian temperatury.

5. Przycinanie

 • Po kwitnieniu: Gdy kwiaty storczyka zwiędły, przycięcie pędu kwiatowego sprzyja zdrowiu rośliny i stymuluje ponowne kwitnienie. Przycinaj pęd tuż nad drugim „oczkiem” (węzłem) od dołu, co zachęci do wzrostu nowych pędów.

6. Obserwacja i kontrola chorób

 • Zdrowie rośliny: Regularnie sprawdzaj roślinę pod kątem oznak chorób, takich jak plamy na liściach, gnicie korzeni czy obecność szkodników (np. wełnowce). Wczesna interwencja może zapobiec rozprzestrzenianiu się problemów.
 • Czystość narzędzi: Zawsze używaj czystych i sterylizowanych narzędzi podczas przycinania lub innych zabiegów, aby nie przenosić chorób między roślinami.

7. Przesadzanie następne

 • Częstotliwość: Generalnie, przesadzanie storczyków Phalaenopsis jest zalecane co 2-3 lata, lub gdy zauważysz, że substrat się rozkłada lub roślina zaczyna słabo rosnąć.

Przesadzanie storczyków Phalaenopsis może wydawać się zadaniem wymagającym, ale z właściwą wiedzą i narzędziami jest to proces, który znacząco przyczynia się do zdrowia i witalności Twoich orchidei. Dbanie o odpowiednie warunki po przesadzeniu – takie jak właściwe podlewanie, nawożenie, utrzymanie optymalnych warunków świetlnych i wilgotnościowych, a także regularne kontrolowanie stanu zdrowia rośliny – zapewni, że Twoje storczyki będą zdrowe, szczęśliwe i pięknie kwitnące przez wiele lat. Regularne przesadzanie, dostosowane do potrzeb rośliny i warunków jej otoczenia, to klucz do sukcesu w hodowli tych fascynujących kwiatów.