niedziela, 13 maja 2018

OWOCE NIEŚPLIKA - NEFLE

 Po raz pierwszy spróbowałem pysznego owocu jakim jest "nefle" podczas wyjazdu do Rzymu. Owoc nieśplika japońskiego.

Jak jeść? Jak smakuje?

Je się pomarańczowy miąższ otaczający duże nasiona, które wyjmuje się i sadzi. W smaku w zależności od stopnie dojrzałości jest mniej lub bardziej słodki, kwaśny i cierpki. Osobiście bardzo mi smakuje ten owoc i chętnie szedłem do sklepu po więcej. Smakuje i wygląda podobnie do brzoskwini. Na zdjęciu porównanie wielkości nefla (po lewej) z pomarańczą.
 Samo drzewo - Nieśplik japoński, Eriobotrya japonica - z rodziny różowatych (Rosaceae) wraz z bardzo licznymi drzewami i krzewami owocowymi (grusza, śliwa, morela,...), i rzecz jasna różami.
Rośnie bardzo licznie we Włoszech jak i Francji, generalnie w rejonie Morza Śródziemnego. ma piękne, skórzaste i długie liście, które przybierają kolor ciemnej zieleni. Pomarańczowe owoce pięknie kontrastują na tle gąszczu zieleni.
Jak sadzić?

posadziłem 7 nasion do tradycyjnej mieszkanki ziemi do wysiewu (włókno kokosowe, torf, perlit, piasek) po uprzednim moczeniu w ciepłej wodzie 48h. Czekam na pierwsze wschody. Posadzone 10 maja 2018.
Nowi lokatorzy parapetu

W tym tygodniu  (20 czerwca) wykiełkowały nieśpliki i ukazały pierwsze listki. Od razu owłosione, puszyste i skórzaste.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LOSOWY POST: