Jak zrobić huśtawkę ogrodową z kantówek? Podpowiadamy

0
283
Jak zrobić huśtawkę ogrodową z kantówek?
5/5 - (1 vote)

Chętnie spędzasz czas na świeżym powietrzu, wypoczywając w ogrodzie? Marzysz o huśtawce ogrodowej, która nie tylko ułatwi Ci relaks na łonie natury, ale także będzie niepowtarzalna i dopasowana do pozostałych elementów aranżacji ogrodowej? Wykonaj ją samodzielnie z łatwo dostępnych i prostych w obróbce kantówek. Wcale nie musisz być doświadczonym majsterkowiczem, aby poradzi sobie z tym zadaniem. Potrzebujesz tylko odpowiedniego materiału i kilku podstawowych narzędzi. Podpowiadamy, jak zbudować bezpieczną i trwałą huśtawkę ogrodową z kantówek.

Huśtawka ogrodowa – jakie kantówki wybrać?

Od wyboru odpowiednich kantówek do budowy huśtawki ogrodowej zależy nie tylko jej estetyka, ale także bezpieczeństwo i wytrzymałość. Podczas zakupów uwzględnij swoje preferencje estetyczne i potrzeby związane z użytkowaniem huśtawki. W sklepach znajdziesz kantówki wykonane z różnych gatunków drewna, strugane i niestrugane, lite i klejone. Do wykonania huśtawki ogrodowej sprawdzą się:

  • kantówki ze świerka – są lekkie, mają jasny, naturalny kolor i nie nagrzewają się mocno podczas upałów;
  • kantówki z modrzewia syberyjskiego – w ciemniejszym odcieniu, twarde i wytrzymałe.

Szukając kantówek na huśtawkę ogrodową, zastanów się, czy preferujesz:

  • kantówki strugane – płaskie i równe, precyzyjnie obrobione i łatwiejsze w montażu;
  • kantówki niestrugane – surowe i naturalne, często wymagają dodatkowego strugania lub szlifowania.

Na stronie kantówki drewniane znajdziesz więcej informacji o kantówkach struganych i przeczytasz, dlaczego warto je wybrać do budowy huśtawki ogrodowej.

Podczas wyboru materiału do wykonania huśtawki ogrodowej trafisz na:

  • kantówki klejone – gładkie i równe, stabilne, odporne na działanie czynników atmosferycznych, mniej podatne na nagrzewanie się;
  • kantówki lite – tańsze, naturalne, ale mniej stabilne i bardziej podatne na wpływ zmiennych warunków pogodowych.

Z racji tego, że huśtawka ogrodowa stoi na świeżym powietrzu, lepszą opcję stanowią kantówki klejone. Gwarantują bezpieczeństwo, trwałość, komfort użytkowania i elegancki wygląd konstrukcji.

Oprócz rodzaju kantówek na huśtawkę ogrodową ważny jest ich rozmiar. Wybór rozmiaru zależy od wielkości huśtawki i od tego, czy planujesz budowę huśtawki dla dzieci, czy dla dorosłych.

Huśtawka ogrodowa - jakie kantówki wybrać?

Huśtawka ogrodowa – gdzie kupić kantówki?

Kantówki do budowy huśtawki ogrodowej znajdziesz w marketach budowlanych, sklepach specjalistycznych i hurtowniach drzewnych. Zanim je kupisz, zwróć szczególną uwagę na pochodzenie i solidną jakość materiału, bo od tego zależy bezpieczeństwo huśtawki. Sprawdź na stronie Sklep z drewnem KoraGil, czym charakteryzuje się wysokiej jakości drewno konstrukcyjne. Kupując kantówki u lokalnego producenta wyrobów z drewna takiego jak KoraGil, otrzymasz produkty spełniające najwyższe standardy. Dodatkowo możesz liczyć na pomoc wyborze gatunku drewna, odpowiedniego rodzaju i rozmiaru kantówek.

Huśtawka ogrodowa – od czego zacząć jej wykonanie?

Aby ułatwić sobie budowę huśtawki ogrodowej, przygotuj szczegółowy projekt. Uwzględnij w nim wymiary konstrukcji – długość, szerokość i wysokość, rodzaj kantówek i sposób mocowania elementów. Wybierz odpowiednie miejsce w ogrodzie. Zastanów się nad typem i rozmiarem siedziska oraz nad tym, kto będzie korzystał z huśtawki. Możesz zdecydować się na:

  • huśtawkę dla dzieci – do jej budowy wystarczą cieńsze kantówki 80×80 mmm;
  • małą huśtawkę jednoosobową – do jej budowy wystarczą podstawowe kantówki o wymiarach 100×100 mm;
  • huśtawkę dwuosobową – o cięższej konstrukcji, wymaga grubszych kantówek o wymiarach 150×150 mmm.

Huśtawka ogrodowa – jakie narzędzia i materiały przygotować?

Po opracowaniu projektu czas na kolejny etap pracy nad huśtawką ogrodową. Stwórz listę potrzebnych narzędzi i materiałów. Oprócz kantówek, które są najważniejszym elementem i stanowią konstrukcję nośną huśtawki, przygotuj:

  • siedzisko – oszlifowaną i pomalowaną farbą deskę lub gotowe, wygodne siedzisko z oparciem, w formie hamaku czy fotela;
  • łańcuch;
  • łączniki kwadratowe – do belki z kantówek;
  • zawiesia – haki do montażu na górnej belce, do których przyczepisz łańcuch;
  • kotwy – do stabilizacji huśtawki w betonowych fundamentach;
  • wkręty;
  • śruby;
  • narzędzia: poziomicę, młotek, piłę do drewna, wiertarkę, wkrętarkę i papier ścierny.

Ilość wyżej wymienionych materiałów zależy od rozmiaru huśtawki. Do wykonania huśtawki ogrodowej o szerokości 200 cm kup co najmniej 4 drewniane belki o średnicy 10 cm i długości 2,5 m.

Deski kantówki - Sklep z drewnem KoraGil

Huśtawka ogrodowa – jak ją wykonać z kantówek?

Zanim zaczniesz montaż huśtawki, pomaluj drewniane belki farbą lub impregnatem, aby zabezpieczyć je przed wilgocią, pleśnią i szkodnikami. Do tego celu sprawdzi się lakierobejca ochronno-dekoracyjna lub farba do drewna. Zobacz, jak wykonać huśtawkę ogrodową w kilku krokach:

  • zbuduj solidny stelaż z kantówek – przygotuj i przytnij wszystkie elementy drewniane na określoną długość, a następnie połącz poszczególne części stelażu za pomocą wkrętów, śrub i łączników;
  • zamontuj siedzisko i zawieszenie – użyj mocnych łańcuchów, które zapewnią użytkownikom bezpieczeństwo;
  • przymocuj huśtawkę do podłoża w wybranym miejscu w ogrodzie i upewnij się, że stoi stabilnie.