5/5 - (1 vote)

Zarówno świadectwo, jak i audyt energetyczny należą do jednych z ważniejszych dokumentacji wykonywanych przez właścicieli budynków – sprzedających lub wynajmujących dany lokal. Jednocześnie ich poosiadanie jest wymagane przez przepisy prawa w wielu odmiennych przypadkach. Naturalnie więc pojawiają się pytania, kiedy dokładnie potrzebny jest nam audyt, a kiedy świadectwo oraz czym różnią się między sobą te dwa dokumenty.

  1. Audyt energetyczny budynku a świadectwo – podstawowe informacje.
  2. Świadectwo charakterystyki energetycznej i jego zadania.
  3. Praktyczne zastosowanie audytu energetycznego.

W kwietniu 2023 roku weszła w życie ustawa zobowiązująca osoby sprzedające i wynajmujące dany lokal (mieszkanie lub dom) do posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej. Nie mając tego dokumentu, narażamy się na wysoką grzywnę – nawet do 5 tysięcy złotych. Dlatego też należy dołożyć wszelkich starań, aby być przygotowanym na każdą ewentualność. Co więcej, w niektórych przypadkach, znajdując się w pozycji właściciela, w zupełności wystarczy nam audyt energetyczny

Audyt energetyczny budynku a świadectwo – podstawowe informacje

W pierwszej kolejności musimy zdać sobie sprawę z faktu, że choć są do siebie podobne i często używane w kontekście jednego działania, audyty energetyczne i świadectwa nie są czynnością jednolitą.

Świadectwa charakterystyki energetycznej przeznaczone są zwłaszcza dla osób sprzedających lub wynajmujących nieruchomość (może to być dom, lokal, mieszkanie lub cały budynek). Na podstawie tego dokumentu dowiadujemy się, jakie dokładnie zapotrzebowanie występuje na szeroko pojętą energię (wykorzystywaną do ogrzewania, ciepłej wody, wentylacji). Ma to więc realne odzwierciedlenie w codziennych opłatach.

Z kolei audyt energetyczny wykonuje się w formie jednorazowej i przeznaczony jest do określenia, co należy poprawić w danej nieruchomości, aby zwiększyć jej energooszczędność. Niezbędny jest np. do dotacji i dofinansowań, w tym w ramach programu Czyste Powietrze.

Świadectwo charakterystyki energetycznej i jego zadania

Chcąc poznać właściwości efektywności energetycznej, jak i dowiedzieć się o potencjalnych oszczędnościach energii budynku, świadectwo sprawdzi się w tej roli idealnie. Jak jednak zostało wspomniane, występują okoliczności, kiedy jego posiadanie jest narzucone przez literę prawa. To przede wszystkim sytuacje, w której sprzedajemy bądź wynajmujemy lokal – najemca/kupiec musi otrzymać profesjonalnie sporządzony dokument (wraz z aktem notarialnym lub umową najmu).

Co istotne, to nie wszystkie przypadki, w których świadectwo charakterystyki energetycznej będzie nam potrzebne. Wymagane są przy budynkach powyżej 250 m2, gdzie znajduje się np. administracja publiczna, oraz usługowych powyżej 500 m2.

Praktyczne zastosowanie audytu energetycznego

Aby wykonać audyt energetyczny domu jednorodzinnego, mieszkania lub innego lokalu, czasami wystarczą chęci oraz profesjonalne podejście do tematu ekonomii i ekologii. Dzięki temu możliwe są praktyczne zmiany i uzyskanie opłacalnej oszczędności energii. To świetny sposób do znalezienia wszelkich niedoskonałości i luk w zarządzaniu budynkiem, które bezpośrednio wpływają na miesięczne opłaty.

Niemniej istnieją przypadki, w których właściciel lokalu jest zobowiązany przez prawo do przeprowadzenia tego działania. Jest to audyt energetyczny przedsiębiorstwa – przeznaczony dla firm zatrudniających powyżej 250 osób lub osiągających obrót roczny w wysokości 50 mln euro. (Po przeprowadzonym audycie energetycznym przedsiębiorstwa, dokument ważny jest przez 4 lata.)