Choroby grzybowe drzew owocowych i ich zwalczanie

0
472
5/5 - (2 votes)

Jak rozpoznać, że drzewa z twojego sadu zostały zaatakowane przez drobnoustroje? Jakie są najczęstsze choroby drzew owocowych i jak je zwalczać? Czym są fungicydy do sadów? O tym dowiesz się z naszego artykułu.

Owoce z drzew w ogrodzie lub sadzie są źródłem dochodów i osobistej satysfakcji ich właścicieli. W okresie kwitnienia cieszą oczy, a w okresie owocowania pozwalają cieszyć się soczystym smakiem owoców zerwanych prosto z drzewa. Aby jednak zbiory były obfite i stały się źródłem dochodów, drzewa muszą być zdrowe. 

Jak rozpoznać, że drzewa zostały zaatakowane przez grzyby, czy inne patogeny? 

Choroby grzybowe drzew owocowych można rozpoznać często już po ich pierwszych objawach, np. gdy na liściach jabłoni pojawiają się brunatno-oliwkowe plamki, które z czasem robią się coraz większe i rozprzestrzeniają się na inne części drzewa, mamy do czynienia z parchem jabłoni. Podobnie wygląda parch gruszy – na liściach widzimy charakterystyczne plamki, a następnie liście usychają i opadają. 

Inną częstą chorobą drzew owocowych jest mączniak, którego objawem jest charakterystyczny pudrowy, biały nalot grzybni na liściach. W kolejnym stadium nalot ciemnieje, a liście drzewa owocowego zwijają się do góry. 

Do często występujących chorób drzew w sadach, spowodowanych przez grzyby, zaliczają się też: rdza jabłoni i śliwy,  kędzierzawość liści brzoskwini oraz brunatna zgnilizna drzew pestkowych

W jaki sposób zwalczać choroby grzybowe drzew owocowych i jak im zapobiegać? 

Najprostszym rozwiązaniem jest oprysk na choroby grzybowe drzew owocowych, czyli fungicydy do sadów. W celach zapobiegawczych oprysk na choroby grzybowe drzew owocowych należy stosować na wiosnę, ponieważ o tej porze roku patogeny atakują najczęściej. Zalecane jest również regularne grabienie liści.

Fungicydy do sadów mogą mieć formę granulatów, koncentratów, mogą być przeznaczone do stosowania przy użyciu opryskiwaczy ręcznych lub z zastosowaniem samobieżnych lub ciągnikowych opryskiwaczy sadowniczych. Często są to środki uniwersalne, przy pomocy których pokonamy choroby grzybowe drzew owocowych, takich jak jabłoń, grusza, pigwa, czereśnia, wiśnia, śliwa, morela, brzoskwinia, ale też krzewów takich jak: truskawki, maliny, jeżyny, porzeczki, borówka amerykańska, winorośl, oraz warzyw: fasoli, bobu, grochu.

Regularne stosowanie fungicydów minimalizuje również ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji w przyszłych cyklach uprawowych. 

Regularny oprysk na choroby grzybowe drzew owocowych w postaci fungicydów jest w sadownictwie podstawą utrzymania drzew w dobrej kondycji i zapewnienia wysokiej jakości, obfitych zbiorów. Dlatego warto zaopatrzyć się w taki specjalistyczny preparat, zanim będzie za późno.