4/5 - (1 vote)

Każdy, kto choć raz poświęcił swój czas na pielęgnację trawnika, wie, że to niełatwe zadanie, a i efekt pracy nie zawsze jest trwały. A to mech rozrośnie się pomiędzy źdźbłami, a to domowe zwierzęta i dzieci zniszczą darnie, a to po trampolinie lub basenie zostanie odciśnięte miejsce, które estetycznie nie wyglada. Dużo zachodu z tą trawą. Co innego kamienie.

Kamienie do ogrodu

Mniejsze fragmenty skał charakteryzują się dużą trwałością, odpornością na czynniki atmosferyczne i znaczne obciążenia, małą nasiąkliwością. Warstwa kamieni ułożona na kwietnych rabatach zapobiega rozwojowi chwastów, pozwala przenikać wodzie opadowej i ogranicza powierzchnię parowania. Ze względu na wspomniane cechy i efektowny wygląd, kamienie bardzo często wybierane są na nawierzchnię alejek, podjazdów, parkingów, podbudowę dla ogrodowej architektury, do ozdoby oczek wodnych i skupisk roślin ozdobnych tj. rabaty, skalniaki, do wydzielania stref w ogrodzie.

Jakie kamienie spotykamy w ogrodach

Jednymi z częściej spotykanych kamieni są otoczaki. To kruszywo charakteryzujące się obłymi kształtami, gładkością i choćby z tego względu nadają się do ogrodów, w których przebywają dzieci i zwierzęta. Dostępne w wielu rozmiarach i kolorach stwarzają mnóstwo możliwości aranżacji. Kolejnym kamieniem, który można spotkać w ogrodach jest grys ogrodowy. To kamień ozdobny, który powstaje w wyniki kruszenia większych fragmentów skał, dlatego jego znakiem rozpoznawczym są kanciaste kształty i nieregularne krawędzie. Za jego wyborem przemawia bardzo bogata paleta barw. Kolejny rodzaj kamienia to kora – do złudzenia przypominająca wyglądem tę drewnianą, różni się jednak ciężarem (zatem kamiennej kory nie roznosi wiatr), większą trwałością. Niektórzy decydują się na mniejsze frakcje kamieni, czyli żwir i piasek ozdobny. A w ogrodach niektórych z kolei można zobaczyć duże kamienie – głazy, monity, które sprawiają, że ogród nie jest monotonny.

Kamienie nadają się do dużych i małych ogrodów. Do każdego z nich wprowadzają elegancję, a jeśli są w ciekawy sposób zestawione, dają niesamowity efekt wizualny. Na jaki rodzaj kamieni się zdecydować? Wszystko zależy od tego, kto z danego ogrodu korzysta, jakie kolory najlepiej podkreślą walory ogrodu i jednocześnie będą harmonijne z otoczeniem. Jedno jest pewne – gdy ktoś ma dość walki z trawnikiem lub nie może mu poświęcić zbyt wiele czasu (wiadomo, że bez tego się nie obejdzie), a chciałby mieć ogród funkcjonalny, estetyczny i naturalny, powinien postawić na kamienie.

Najlepsze kamienie ogrodowe na: www.rakowiecki.com.pl