5/5 - (1 vote)

Czasem człowieka na tę trawę złość bierze – tam, gdzie nie powinna rośnie soczyście zielona, bujna i do kolan, a tam, gdzie trzeba (przestrzeń wokół domów, boiska, trawniki miejskie) aż żal patrzeć – nie dość, że trzy źdźbła na krzyż to jeszcze wątłe i pożółkłe. A tyle wody, tyle nawozów, tyle pracy poszło! Niestety, tak często bywa, gdy trawnik nie został poprawnie założony.

Najczęstsze błędy popełniane przy zakładaniu trawnika

Zdawać by się mogło, że zakładanie trawnika to prosta rzecz, w końcu rośnie ona wszędzie i  jakoś specjalnie wymagająca specjalnie nie jest. Otóż aby trawnik wyglądał modelowo, jak z katalogu, czyli był zielony i równo przystrzyżony, w pierwszej kolejności należy zadbać o podłoże. Teren, na którym trawa będzie wysiewana bądź rozwijana z rolki powinien zostać wyrównany, oczyszczony z śmieci i odpadów tj. gałęzie, większe kamienie. Kolejnym krokiem, o którym nie można zapomnieć jest rozluźnienie gleby za pomocą odpowiednich narzędzi (na powierzchni o niewielkich rozmiarach sprawdzą się widły, na powierzchni większej glebogryzarka). Na twardym i ubitym klepisku nawet korzeniom trawy ciężko jest się przebić. Podczas mechanicznego spulchniania należy usunąć chwasty wraz z korzeniami, wzbogacić ją np. kompostem, torfem, a w przypadku gleb mało żyznych od razu zastosować mineralne nawozy. Dobrym, choć niezbyt często jeszcze wybieranym rozwiązaniem (ze względu na wysoki koszt) jest wkopanie na głębokość ok. 10 cm ocynkowanej siatki przeciw kretom. Kopce tych podziemnych zwierząt potrafią zniweczyć cały wysiłek. Kolejne częste błędy dotyczą siewu – na trawniki wybierany jest zły rodzaj trawy (zamiast rosnąć równomiernie na całej powierzchni, rośnie w kępach), nasiona wysiewane są zbyt rzadko (zamiast siać ręcznie, lepiej wykorzystać siewnik) i w niewłaściwym terminie (siewki wrażliwe są na brak wody, zatem trawę najlepiej wysiewać w porach, gdy deszcz pada nieco częściej). Wysiane nasiona powinny być przykryte warstwą gleby o grubości 1,5 cm, następnie ubite wałem i często podlewane w taki sposób, aby strumienie wody nie wymywały nasion z gleby. Uniknięcie wspomnianych błędów podczas zakładania zielonego terenu oznacza mniejsze problemy, nerwy i koszty w przyszłości.

Zakładanie trawnika i późniejsza jego pielęgnacja wymaga poświęcenia czasu, staranności i cierpliwości. Nie wszyscy mogą koło trawnika chodzić i go doglądać, nie wszyscy posiadają wspomniane cechy charakteru, zatem najlepszym rozwiązaniem w takim wypadku jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy ogrodniczej. Wykwalifikowana kadra zanim przystąpi do pracy, dokona wizji miejsca przeznaczonego na trawnik, przedstawi kosztorys, zapyta klienta o możliwości dbania o teren zielony, zaoferuje usługę pielęgnacji trawnika.