piątek, 12 lipca 2019

Park Palm na Wyspie Reunion - co to jest palma?

 Spacerując po parku, słyszałem ciekawą konwersację dwóch tubylców ,,Jak się nazywa ten park?" ,,Park Palm, łatwo zapamiętać - rosną w nim palmy". Brzmi banalnie, wręcz głupio, lecz w rzeczywistości przy takiej ilości palm można rzeczywiście osiwieć!

 Park Palm, a właściwie Le Parc des Palmiers, mieści się przy miejscowości Le Tampon znajdującej się na francuskiej wyspie Reunion. Rosną w nim, jak sama nazwa wskazuje, prawie same palmy! W tym są to plamy w większości szeroko występujące w tym regionie, w tym obszarze Oceanu Indyjskiego. Część z nich tak jak palmy z plemienia Dypsis występują naturalnie z wyspy Madagaskaru oraz przyległych wysp w tym Reunion. To znaczy, że są endemiczne dla tego regionu.

Czym właściwie jest palma?

Często zauważam pewne nadużycie słownictwa, które przejawia się nazywaniem każdej rośliny palmo-podobnej (tzn. mającej pewnego rodzaju pióropusz) palmą. Tymczasem tak nie jest.
Palmą można jedynie nazywać roślinę należącą do rodziny Arekowatych (Arecaceae) zwanej Palmowatymi.

Palmy nie są drzewami. Nie mają pnia, lecz kłodzinę wypełnioną włóknami. Łatwo sobie to wyobrazić przyglądając się temu, jak rośnie dobrze znane nam drzewo, dąb. Rośnie on w górę, na boki, nieraz wypuszcza nowe gałęzie z doły pnia, itp. Tymczasem palmy mają tylko jeden stożek wzrostu, i najczęściej nie rosną jak krzewy. Palma rośnie tylko i jedynie w górę. Jeśli jej się utnie czubek, po prostu umrze. To jeden z powodów dla których palmy nie zostały sklasyfikowane jako drzewa....

Palmy są często zwieńczone pióropuszem. Liście mają pierzaste (jak daktylowiec) lub wachlarzowate/dłoniaste (wyglądające jak wachlarz, jak waszyngtonia).
Wiele palm jest ważnymi roślinami użytkowymi. Są to na przykład kokos (Cocos nucifera), wykorzystywany w przemyśle gastronomicznym, kosmetycznym, tekstylnym; olejowiec gwinejski, z którego owocu jest wytwarzany szeroko znany olej palmowy; lub nawet daktylowiec, którego owoce są przysmakami! Niektóre palmy pełnią role ważne dla danego ekosystemu lub jego części - tak jak w przypadku zdjęcia poniżej służy lokalnym ptaszkom wikłaczom zmiennym, które potrzebują gałęzi, na której uplotą swoje gniazdo.


Ciekawa roślina, która się pojawiła w Parku Palm, to nie palma, lecz sagowiec. Wygląda tymczasem bardzo podobnie! Łatwo się pomylić! Lecz przyglądając się kwiatostanom łatwo spostrzec różnicę - u palm prawie zawsze są to zwisające kielichy wystające z pochw; z kolei sagowce wydają szyszki.


 Oto szyszka sagowca oraz sagowiec odwinięty (Cycas revoluta) w całości. Warto zauważyć, iż jest to bardzo duży okaz. Polskie sagowce uprawiane jako rośliny pokojowe mają najczęściej ok. pół metra do metra wysokości. Jest to roślina długowieczna, rosnąca bardzo powoli. Sagowce to bardzo stare rośliny, istniały za czasów dinozaurów.
Podsumowując, mam nadzieję, że ten post pomoże w identyfikacji palm i każdy, kto go przeczyta będzie mógł przekazywać dalej wieść, iż nie wszystko, co palmo-podobne to palma!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LOSOWY POST: