wtorek, 1 stycznia 2019

ALOE VERA.


aloe vera to taki "roślinny celebryta". Aloes, a szczególnie aloe vera (aloe barbadensis) jest modny. Widnieje na setkach mydeł, kremów, soków, itp. Nie bez powodu! Aloes to roślina bardzo stara, znana przez starożytnych z Mezopotamii, Egiptu i Grecji.
Aloes pochodzi z pustynnych rejonów świata, jest sukulentem. Ciężko jest ustalić jego dokładne pochodzenie, ponieważ jest to jak już wspominałem bardzo stary gatunek. Prawdopodobnie wywodzi się z Półwyspu Arabskiego.
Należy do rodziny złotogłowowatych (Asphodelaceae) wraz z innymi aloesami (np. aloe humilis), gasteriami, haworsjami...

Uprawa

Aloes jest dość prostą rośliną w utrzymaniu. Jako sukulent gromadzi wodę w grubych, mięsistych liściach, czyli potrzebuje mało wody, dużo słońca. I to na tyle. Zimą potrzebuje dużo światła. Potrzebuje stosunkowo dużej doniczki, ponieważ ma długi i głęboki korzeń. Rozmnażanie jest wegetatywne lub z nasion. Tłumacząc, to roślina decyduje o tym, czy chce się rozmnażać, czy nie.
Wtedy wypuszcza odrosty: małe roślinki wyrastające z korzenia lub kwitnie i wydaje nasiona. 

W dobrych warunkach aloes może rosnąć bardzo szybko. Przykładowo, poniżej zdjęcie tej samej kępy roślin (3 aloesy) z kwietnia 2017 i z grudnia 2018.


Zastosowania aloesu

Aloes jest bardzo uniwersalny, dlatego znajdujemy go nawet w chusteczkach! Oczywiście żartuję. To, że znajdujemy aloes wszędzie to już komercyjna przesada i tyle.
Jednak my możemy wykorzystać aloes na wiele sposobów sami w domu. Używa się żelu, który znajduje się w liściach. Jedynie żelu, ponieważ skóra zawiera alainę, która w większych ilościach jest toksyczna. 
Aloes genialnie leczy rany i oparzenia. Aloes świetnie nawilża skórę. Niektórzy stosują kuracje-detoksy pijąc żel z aloesu. 
Kluczowe jest pochodzenie aloesu: jeśli kupujemy aloes, nie wiemy jak był traktowany (chemiczne nawozy, substraty). Należy się upewnić, że roślina jest "czysta" chemicznie zanim ją zaczniemy używać.

 Kiedyś w Polsce dużo babć leczyło siebie i bliskich aloesem, najlepiej zaopatrzyć się właśnie w aloesy pochodne od tych starszych roślin. 

Powodzenia i chętnie odpowiem na komentarze jeśli pojawią się jakiekolwiek pytania!

Cyprian

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Klikając pomagasz mi utrzymać Dziki Parapet. 1 klik = duża pomoc :)

LOSOWY POST: