niedziela, 10 grudnia 2017

ROZMNAŻANIE EPIPREMNUM


Jedna z najważniejszych domowych roślin, ponieważ troszcząca się o nasze zdrowie. Epipremnum aureum, często nazywana Scindapsus. Powiem Ci, jak najlepiej rozmnażać i pielęgnować to pnącze, aby osiągnąć maksymalne efekty.

Epipremnum aureum (złociste)

Najpierw trochę o tej roślinie. Jest to pnącze z rodziny obrazkowatych (Araceae) wraz z monsterą dziurawą, filodendronami, anturium, skrzydłokwiatem - można by ją nazwać rodziną polskich roślin doniczkowych :)
Scindapsus w swoim naturalnym środowisku (tropikalna południowo-wschodnia Azja) ma wielkie, dziurawe liście oraz łodygę dorastającą do 4 cm szerokości. W domowych warunkach jest to ponoć nieosiągalne.
Jeśli chodzi o pielęgnację, jest ona niezwykle prosta ponieważ wystarczy co jakiś czas podlewać roślinę; zimą rzadziej niż latem. Jak ze wszystkimi roślinami, odstępy czasowe zależą od tego, do czego dotychczas była przyzwyczajona roślina. Staramy się stopniowo zmieniać metody pielęgnacji, jeśli już to robimy. Na pewno nie robimy czegoś takiego, że z dnia na dzień nagle będziemy codziennie je podlewać lub podlewać raz na trzy tygodnie. Oczywiście nie wszystkie opcje można zastosować do każdej rośliny.  
Jeśli chcesz, aby twoje epipremnum miało duże, piękne liście i grube łodygi najlepiej jest je zimować w temperaturze między 15 a 18 *C.
Rozmnażanie wegetatywne

Jest niezwykle proste, jak sama uprawa rośliny. Musimy najpierw znaleźć roślinę mateczną, co będzie raczej proste, bo jeśli żaden twój znajomy nie ma Epipremnum, jeśli ty sam go nie masz, na pewno znajdziesz epipremnum w pobliskiej restauracji lub barze, możesz wtedy się spytać o szczypkę. W restauracjach typu krowarzywa lub wegemama na pewno znajdzie się scindapsus.
 Gdy już znajdziesz matkę, urwij z niej 10-15 centymetrowy kawałek rośliny. Najlepiej urwać kawałek, na którym widzimy takie "zalążki korzeni" - na pewno będziesz wiedzieć o co chodzi. 
Gdy już będziesz w domu, wsadź sadzonki do wody, najlepiej do szklanego słoika, abyś mógł oglądać, jak szybko roślina wypuści korzenie :) 
Gdy tylko będą miały długość od 5 do 10 cm, przygotuj się do sadzenia. Ta roślina nie ma specjalnych potrzeb jeśli chodzi o podłoże. Ważny jest drenaż, czyli warstwa keramzytu, perlitu lub żwiru na dole doniczki, aby korzenie nie gniły, gdy zbierze się nadmiar wody. Następnie wsadź roślinę i przysyp ziemią uniwersalną. Zauważyłem, iż scindapsus nieraz roślinie lepiej i szybciej w małych doniczkach, nie w dużych.
W zdrowym powietrzu zdrowy duch

Zachęcam Cię do obejrzenia tego filmiku, ponieważ pokaże Ci, jak bardzo epipremnum jest silną i mocno działającą rośliną.

https://www.ted.com/talks/kamal_meattle_on_how_to_grow_your_own_fresh_air

A jak nie znajdziesz sadzonki, daj znać, to Ci wyślę pocztą :)

Cyprian

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LOSOWY POST: