sobota, 27 maja 2017

KLON PALMOWY NA SKRAJU WYGINIĘCIA

 Klon palmowy jest bardzo ładym drzewkiem lub dużym krzewem. Dorasta od 3 do 6 metrów wysokości. Czym się wyróżnia spomiędzy innych klonów?

Ceną i kształtem liści. To pierwsze zapewne jest spowodowane drugim. Liście klonu palmowego (Acer palmatum) są klapowe, już powinieneś wiedzieć co to znaczy! Jeśli nie, odsyłam Cię do posta o platanie klonolistnym. Bardzo mi się on podoba, ale jeszcze go sobie nie kupiłem... Może niedługo? :) 

Mała ciekawostka. Gdyby nie człowiek, ten gatunek klonu zapewne by już dawno wyginął. Aby to zrozumieć, musimy zagłębić się w świat botaniki... Zacznijmy od fotosyntezy. Jest to proces, podczas którego roślina przemienia CO2 (dwutlenek węgla, wodę oraz światło słoneczne w O2 (tlen) oraz cukry potrzebne roślinie do poprawnego wzrostu. 

Jak dotąd ok? Tu się skomplikuje...
 Upraszczając, światło jest wchłaniane przez chlorofil - barwnik odpowiedzialny za zielony kolor liści. Jest on zielony, ponieważ wchłania on w większości niebieskie oraz czerwone światło, a odbija zielone - to zielone światło dociera do naszych oczy i widzimy liść na zielono. 

Z kolei liście klonu palmowego wchłaniają głównie niebieskie światło, a odbijają czerwone i zielone. Więcej czerwonego od zielonego. 

Jeśli czytałeś wszystko ze zrozumieniem, wszystko zrozumiesz: liść klonu palmowego wchłania mniej światła, przez co produkuje mniej cukrów, przez co rośnie wolniej i jest mniej odporny na mrozy. Proste?

Podsumowując, gdyby człowiek nie uległ urokom tych pięknych liści, Acer palmatum dawno by został zdominowany przez inne roślinny, a w końcu by nawet wyginął...

Powodzenia klonomP.S. : pamiętajcie, że jeśli nie rozumiecie jakiegoś słowa danej rośliny, zajrzyjcie do dzikiego słownika na stronie głównej: tłumaczę tam prostymi słowami trudniejsze słowa :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LOSOWY POST: